http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Wyjątkowe prace od wyjątkowych artystów

Wyróżniony Wyjątkowe prace od wyjątkowych artystów

We wtorkowe przedpołudnie została podsumowana XIII edycja konkursu ekologicznego pt. „Eko, znaczy z sercem”. Prace zaprezentowane na okolicznościowej wystawie rzeczywiście są piękne i bardzo pomysłowe. Za najlepsze wręczano oczywiście drobne nagrody i dość cenną porcję oklasków każdorazowo, co było dla nich nie mniej ważnym docenieniem.


Tego typu przedsięwzięcia, są przede wszystkim bardzo istotne dla samych podopiecznych Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych, do których uczęszczają dzieci niepełnosprawne z powiatu gnieźnieńskiego. – Po tych pracach dziś widać, że dzieci bardzo emocjonalnie zaangażowali się w ten konkurs. Zobaczyliśmy naprawdę przepiękne prace plastyczne, które teraz zostaną wystawione w Bibliotece Publicznej przy ulicy Staszica – mówi Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński, która wręczyła wyróżnienia autorom najlepszych prac zgłoszonych do konkursu. – Ten projekt ma dodatkowo cel taki, aby skłonić do chwili refleksji także rodziców tych dzieci i w ogóle osoby dorosłe, by również w takim otwartym sercem spojrzeli na nasze środowisko i w ten sposób przekazywali takie dobre postawy ekologiczne – dodaje B. Tarczyńska.

Przygotowanie pokonkursowej wystawy to też duża zasługa wspierających ten projekt nauczycieli i wychowawców, do których skierowano dziś specjalne podziękowania za krzewienie właściwych postaw ekologicznych na polu edukacyjnym. – Obserwujemy, że tych prac mamy co roku coraz więcej i że biorą w nich udział coraz młodsze dzieciaki. To jest pewien rodzaj integracji dla naszych ośrodków i w ten sposób my czujemy się trochę bardziej zjednoczeni – uważa Mariola Chmielewska z Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Gnieźnie.

Miejsce pierwsze w konkursie przyznano Dominikowi Kuchowiczowi, na drugim znalazła się Julia Kaźmierczak, a na trzecim Maria Zobel. – Uważam, że jest duża potrzeba tego typu inicjatyw w tym środowisku osób niepełnosprawnych. To sprawia im nie tylko wiele radości i satysfakcji, bo mamy wrażenie, że jest to dla nich także poczucie bycia ważnym, poczucie spełnienia i pewnej realizacji artystycznej – podkreśla Kamilla Kropidłowska, dyrektor SOSW nr 1 przy ulicy Żwirki i Wigury w Gnieźnie, gdzie odbywało się dziś podsumowanie całego konkursu.

Każda grupa zaprezentowała swój program sceniczny. - Środki na realizację projektu pochodzą z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Projekt, który złożyliśmy w tym roku do tego funduszu nosi tytuł „Środowisko ponad wszystko” i to wpisuje się znakomicie w tematykę tego konkursu „Eko, znaczy z sercem” – mówi Magdalena Musiałowicz, dyrektor Wydziału Środowiska w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie. – Chcemy w ten sposób pokazywać wychowankom naszym placówek specjalnych, że Eko, znaczy również logicznie i ekonomicznie, bo takie proste czynności, jak gaszenie światła czy używanie toreb jednorazowego użytku, są nie tylko logiczne, ale stają się jeszcze ekonomiczne. Ziemię mamy jedną i to od nas zależy, jaką ona będzie dla przyszłych pokoleń – przekonuje M. Musiałowicz.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.