http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

W Gnieźnie odbędzie się Pierwszy Marsz Równości!

Fot. M. Januchowski Fot. M. Januchowski

„Gniezno – Pierwsza Stolica Równości” pod takim hasłem odbędzie się w Pierwszy Gnieźnieński Marsz Równości. Trwają przygotowania do tego kolorowego wydarzenia.


Z roku na rok rośnie liczba Marszów Równości w Polsce.  W 2019  może to być nawet 17, a w tego typu wydarzeniach biorą udział tysiące osób. Wśród nich po raz pierwszy marsz przejdzie ulicami Gniezna. Hasłem przewodnim będzie „Gniezno – Pierwsza Stolica Równości”. Organizatorki i organizatorzy chcą zwrócić uwagę na dyskryminację osób ze względu na orientację, wyznanie czy pochodzenie. - Lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe i inne osoby nieheteronormatywne nie są same. Chcemy okazać im wsparcie, a mieszkańcom Gniezna udowodnić, że żyją obok nich różne osoby, które nierzadko są lubiane i szanowane, ale nie mogą być sobą na co dzień. Marsz Równości w Gnieźnie będzie okazją do osobistego spotkania, poznania się i pokonania stereotypów – mówią organizatorzy. – Szacunek do drugiego człowieka, miłość i akceptacja, tymi wartościami się kierujemy – dodają.

Grupa inicjatywna Marszu Równości w Gnieźnie pracuje od grudnia ubiegłego roku. Liczy kilkanaście osób. Są to uczniowie i uczennice gnieźnieńskich szkół średnich, studenci, a także osoby, które od lat działają społecznie. Aktualnie rozpoczyna się kolejny etap wzmożonych przygotowań do przeprowadzenia wydarzenia w Pierwszej Stolicy. Trwa ustalanie trasy Marszu oraz specjalnych niespodzianek. Wiadomo, że Pierwszy Marsz Równości w Gnieźnie odbędzie się 13 kwietnia, a tego samego dnia przygotowane zostaną również dyskusje i wydarzenia artystyczne. Póki co nie chcemy jednak ujawniać wszystkich naszych planów, mamy jednak nadzieję, że każde nasze wydarzenie będzie bezpieczne – zapewniają organizatorzy – liczymy na dobrą współpracę z policją i urzędem miasta w tym zakresie.

Marsze Równości w Polsce odbywają się od lat. Pierwsza w Polsce Parada Równości odbyła się w Warszawie w 2001 roku. Rok 2019 będzie rokiem Pierwszego Marszu Równości w Gnieźnie, „Pierwszej Stolicy Równości”.

4 komentarzy

 • kibolo
  kibolo sobota, 26, styczeń 2019 18:43 Link do komentarza Raportuj

  Orientacje seksualne stanowią bardzo ważny aspekt w życiu każdego człowieka. Pozwalają bowiem określić tożsamość płciową, a także są podstawowym fundamentem w budowaniu relacji z innymi ludźmi. Dana orientacja seksualna wyznacza romantyczny i seksualny pociąg do osób o określonej płci. Jednak okazuje się, że nie jest to jedynie kwestia indywidualnego wyboru, a tożsamość płciowa jest kwestią skomplikowanych i złożonych procesów biologicznych, poznawczych oraz środowiskowych.Wybór określonej orientacji seksualnej zaczyna się już w okresie rozwoju prenatalnego, czyli takiego, w którym formuje się płód. Po narodzinach dziecka, w wyniku określonych bodźców z otoczenia, następują kolejne fazy wykształcania się w młodym człowieku jego przyszłej orientacji seksualnej. Większość osób błędnie uważa, że związana jest ona jedynie z kwestiami czysto seksualnymi, lecz orientacja płciowa dotyczy także całej gamy zachowań, emocji, fantazji czy nawet życiowych wyborów.

 • FanTomas
  FanTomas wtorek, 22, styczeń 2019 21:59 Link do komentarza Raportuj

  niech robią co chcą ale niech się z tym nie obnoszą ….wPiSDU

 • kibolo
  kibolo wtorek, 22, styczeń 2019 17:02 Link do komentarza Raportuj

  Odezwał się głęboko wierzący katolik.A zachowuje się jak typowe ścierwo.

 • tadek
  tadek wtorek, 22, styczeń 2019 15:58 Link do komentarza Raportuj

  Zaraza dotarła do prymasowskiego Gniezna

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.