http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Dziesięć lat nauki seniorów. Uniwersytet świętuje!

Wyróżniony Dziesięć lat nauki seniorów. Uniwersytet świętuje!

Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku ma już 10 lat. Cały rok gnieźnieńscy seniorzy świętowali swój jubileusz ale dopiero dzisiaj spotkali się na uroczystej gali w towarzystwie zaproszonych gości.


Obecnie Uniwersytet zrzesza około 200 studentów, którzy rozkwitają już na całe miasto. Z początkowych idei i założeń samokształcenia i wsparcia – Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku (GUTW) rozszerza się na całe miasto i staje się przedstawicielem wszystkich seniorów naszego miasta. To m.in. dzięki GUTW powstała w Gnieźnie Miejska Rada Seniorów, która przy Urzędzie Miejskim staje się tubą, głosem osób starszych, których nierzadko nie widać, lub ich głos jest mniej słyszalny, a są bardzo ważną częścią naszej społeczności. Częścią, która w najbliższych dziesięcioleciach będzie się powiększać.

Uroczysta gala w auli I Liceum Ogólnokształcącego przybrała bardzo rodzinny, sympatyczny charakter. Mimo, że starszą młodzież naszego miasta odwiedzili liczni samorządowcy ze starostą gnieźnieńską Beatą Tarczyńską i Michałem Powałowskim, wiceprezydentem Gniezna na czele, to wszystkim z łatwością udzieliła się pogodna atmosfera. Mimo, że w piątkowe popołudnie w Gnieźnie panował niezwykły upał, to atmosfera w auli była niezwykle serdeczna. Hol i korytarze Muzeum Początków Państwa Polskiego oraz I LO przyozdobione zostały na tę okazję wystawą zdjęć z całej działalności stowarzyszenia, oraz licznymi pamiątkami z tych 10 niezwykle intensywnych lat.

Seniorzy galę rozpoczęli od odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego, oraz hymnu GUTW, który mocno wyśpiewał chór:
„W Gnieźnie prastarym mieście
Tu dziwna rzecz się dzieje,
tu nikt się nie starzeje,
czasu, sił nie żałuje
chętnie się edukuje.
 
Ref. Bo Trzeci Wiek,
to piękny wiek,
więc zaraz włącz kolejny bieg
całą energię szybko spręż
i na zajęcia GUTW-u spiesz!
 
Alma Mater Wieku Trzeciego
daje słuchaczom dużo dobrego.
Tu senior nie próżnuje
wiedzę chłonie i gruntuje
na miarę marzeń i chęci w sam raz
aktywnie spędza swój czas!
 
Ref. Bo Trzeci Wiek,
to piękny Wiek,
więc zaraz włącz kolejny bieg,
całą energię szybko spręż
i stemple do Indeksu zbierz!”

Po przywitaniu przybyłych gości, w których nie brakowało przedstawicieli zaprzyjaźnionych podobnych ośrodków z innych miast, Danuta Wiśniewska, prezes GUTW od samego początku istnienia, zwróciła się do seniorów i ich przyjaciół. – Człowiek w naszym wieku powinien przestrzegać pewnych zasad – edukować się, co nasz uniwersytet umożliwia i spełnia. Jakie są tematy naszych zajęć, państwo doskonale wiedzą. Musimy dbać o zdrowie fizyczne, jak choćby nordic walking. Dalej jest zdrowie psychiczne, czyli np. trening pamięci. Mamy oczywiście wykłady. To są potrzebne rzeczy, aby ta starość nasza była dobra – zauważa D. Wiśniewska i jak dodaje: – Wszyscy seniorzy nie tylko się lubią, oni się po prostu kochają. Ale kochają i wspierają także innych, jak podopiecznych Domu Pomocy Społecznej, czy gnieźnieńskich bezdomnych, biorąc choćby udział w projekcie „Ostatnia mila”.

Za pomocą krótkich filmów nakręconych przez samych studentów uniwersytetu zaprezentowano przekrojowo niektóre wspólne przedsięwzięcia sporej grupy starszej młodzieży, co przywróciło w ścianach gnieźnieńskiej auli wspomnienia. Szczególnie kiedy wspomniano tych studentów, którzy już odeszli. W programie jubileuszowej gali nie zabrakło także wręczania „srebrnych indeksów” dla tych studentów, którzy są z GUTW od samego początku, czyli od 10 lat.

Po uroczystej gali studenci wraz z gośćmi udali się na uroczystą kolację do Pałacu Balcerowo, by tam w towarzystwie muzyki, już swobodniej bawić się i cieszyć się z tej wspólnoty, którą z powodzeniem udało się w naszym mieście zbudować.

Nasza redakcja życzy wszystkim studentom i sympatykom Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, wielu wspaniałych momentów, wspomnień i udanych lat w tak sympatycznym gronie.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.