http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Wśród „Małych Przyrodników” o legendach i skarbach

Wyróżniony Wśród „Małych Przyrodników” o legendach i skarbach

Przedszkole „Mali Przyrodnicy” znajdujące się przy ul. Rybnej w Gnieźnie wypełniło się wczoraj w godzinach popołudniowych opowieściami o legendach i skarbach powiatu gnieźnieńskiego. Wszystko za sprawą Karola Soberskiego, dziennikarza, eksploratora i niezależny badacz lokalnej historii, który opowiadał przedszkolakom o legendach związanych z gminami naszego regionu.


Spotkanie,w trakcie którego przedszkolaki poznały kilka legend z gmin Mieleszyn, Gniezno i Niechanowo, odbyło się z inicjatywy pań przedszkolanek pracujących w tej placówce. Na spotkanie zaproszeni zostali także rodzice przedszkolaków.

Zanim jednak dzieci poznały legendy opowiadane przez Karola Soberskiego, pochwaliły się przed rodzicami znajomościami legend związanych z Poznaniem, Warszawą czy Krakowem. Potem przyszedł czas na lokalne legendy, ale zanim to nastąpiło dzieci poczęstowały wszystkich obecnych rogalami, które same upiekły.

Na początku K. Soberski przedstawił legendę o jeziorze Utrata, gdzie zatopiona została wieś i gdzie raz w roku słychać bicie dzwonów. Potem przyszła kolej na legendę o trójgłowym smoku w Drachowa, a na koniec była opowieść o zbóju Macieju z Modliszewa.

Między poszczególnymi legendami dzieci odpowiadały na pytania gościa spotkania, a za prawidłowe odpowiedzi otrzymywały nagrody z którymi przybył K. Soberski.

Na koniec spotkania K. Soberski opowiedział też dzieciom o skarbach w powiecie gnieźnieńskim i o tajemnicach niektórych pałaców. Zachęcił też przedszkolaków, by wsłuchiwały się w opowieści swoich dziadków, bo w tych opowieściach są historie związane z naszymi miejscowościami, które warto zapamiętać.

Blisko godzinne spotkanie odbyło się w rodzinnej atmosferze i ku zadowoleniu dzieci, jak i rodziców. Nie można wykluczyć, że już wiosną przyszłego roku dzieci z rodzicami, pojadą na wycieczkę do miejsc o których opowiadał K. Soberski. Gość spotkania zadeklarował, że bardzo chętnie pokaże zarówno związane ze wspomnianymi legendami, jak i inne równie ciekawe miejsca pełne tajemnic i skarbów.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.