http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Książkowa choinka w bibliotece

Wyróżniony Książkowa choinka w bibliotece

Nieubłaganie nadszedł sezon  ubierania choinek. W Filii nr 2 Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna przy ul. Staszica 12a. tym razem zrezygnowaliśmy z tradycyjnego drzewka. Postanowiliśmy zrobić choinkę z… książek.


Nie było to łatwe wyzwanie. Aby choinka wypadła efektownie trzeba było pomyśleć o odpowiedniej wysokości. Postanowiliśmy, że nasza choinka będzie tak wysoka jak regał, czyli około 1,70m. Taka budowa wymaga solidnej podstawy. Najlepsze okazały się egzemplarze różnego rodzaju encyklopedii. Aby konstrukcja była stabilna i wytrzymała kolejne warstwy choinki też zostały zbudowane z książek w twardej oprawie. Skos choinki musiał  być dobrany w taki sposób, aby przypominał naturalny kształt drzewka. Łatwo  było wpaść w pułapkę szybkiego zmniejszania warstw, a wtedy okazałoby się  że zamiast  postawnego świerku mielibyśmy  metrowy krzaczek kosodrzewiny.

Układając warstwy musieliśmy pamiętać aby wnętrze też wypełniać książkami i żeby nie pojawiały się dziury, w które zapadałyby  się rogi książek, destabilizując konstrukcję.  Posuwając  się w górę dotarliśmy do momentu, w którym już  nie mogliśmy układać książek w okrąg. Zgodnie z geometrią zastosowaliśmy  sześciokąty, pięciokąty, trójkąty. Potem zestawiliśmy ze sobą dwie książki  grzbietami na zewnątrz aż osiągnęliśmy szczyt.  Drzewko zwieńczyliśmy papierową gwiazdą i ozdobiliśmy światełkami. Pozostało rozkoszowanie się choinką.

Zapraszamy do oglądania naszego świątecznego drzewka w godzinach udostępniania biblioteki. Można robić sobie selfie z choinką. Niedługo w związku z nią ogłosimy konkurs.

Uwaga: Podczas budowy naszej choinki żadna książka nie ucierpiała, ani nie była traktowana w sposób niegodny. Żadnego kleju, żadnego docinania do rozmiarów. Książka jest najważniejsza i tak musi pozostać. Tego też życzymy wszystkim molom czytelniczym podczas budowy książkowych drzewek.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.