http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Inni mogą zrobić to samo

Wyróżniony Inni mogą zrobić to samo

Mają poczucie, że robią coś ważnego, a to najlepszy ze sposobów, w jaki można wchodzić w życie dorosłe. Uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie, którzy właśnie ukończyli 18 lat, po raz kolejny przystąpili do akcji „Młoda Krew Ratuje Życie”.


To ich pierwszy poważny sprawdzian z odwagi i męstwa, najczęściej podejmowany na kilka chwil przed egzaminem dojrzałości. Niektórzy nawet czekają miesiącami, aby odebrać niezbędny do tego odwód osobisty. Dziś ok. 60 uczniów po raz pierwszy w życiu oddawało honorowo swoją krew. – Sama świadomość, że można komuś pomóc, to już jest jakaś misja. Tak naprawdę to przecież oddajemy coś, czego mamy i tak sporo, a dla kogoś to może być ratunek dla życia. Po drugie, to wcale nie boli, jak straszą niektórzy, że to ukłucie jest bardzo bolesne, to jest szybki proces i potem wcale się tego nie rozpamiętuje – mówi Kacper Wojewódzki, uczeń klasy trzeciej o profilu humanistycznym w I LO. – Jest problem, którego większość nie dostrzega na co dzień, że tej krwi brakuje i stąd akcja jest podwójnie pożyteczna, bo tym naszym gestem dajemy też przykład dla innych, którzy mogą zrobić to samo – dodaje.

- W sumie to już od gimnazjum chciałam oddać krew, bo to jest chęć pomagania, którą wszyscy powinniśmy mieć gdzieś w sobie. Krew jest bardzo potrzebna, a najczęściej to jest nagła sytuacja i jak jest stan krytyczny, to ważą się losy takiego człowieka, więc brak krwi może przesądzić o życiu takiego pacjenta. My staramy się robić takie rzeczy też dla siebie, dla własnej świadomości, że nie staliśmy bezczynnie, tylko zrobiliśmy, co zrobić należało – tłumaczy Dorota Trzmiel, z klasy maturalnej o profilu medycznym w I LO.

Młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie uczestniczy w akcji organizowanej przez Polski Czerwony Krzyż od 2005 roku. Za swój udział w dwóch donacjach każdy uczeń otrzymuje w uznaniu KrewKartę z oznaczeniem grupy krwi, którą każdy z nich posiada. – Organizujemy cyklicznie te akcje, dwa razy w ciągu całego roku szkolnego. Najważniejszym elementem tego jest to, że chcemy pokazać, jak nasza młodzież jest gotowa nieść pomoc drugiemu człowiekowi i w jakich ilościach potrafią oni ofiarować ten najcenniejszy dar, jakim jest krew, bo to jest główny cel, który im przyświeca – zauważa Karolina Tomczak, nauczyciel matematyki, opiekun szkolnego koła PCK i koordynator akcji „Młoda Krew Ratuje Życie” w  I LO.

– Do akcji zgłosiło się tym razem ok. 60 osób, z czego kilkanaście zadeklarowało także zarejestrowanie się w bazie potencjalnych dawców szpiku i tu też już mamy szlak troszkę przetarty, bo nasz absolwent, Mateusz Korzybski, więc to też jest dla nich jakby pewien autorytet i osoba, która może im przedstawić jak to wygląda tak naprawdę. Przed każdą akcją przeprowadzamy takie wykłady i warsztaty, które prowadzą wolontariusze z drużyny Dawca Szpiku i po których dopiero prowadzone są zapisy – dodaje K. Tomczak.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.