http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Dwie imprezy dla seniorów

Dwa ważne wydarzenia adresowane do osób starszych przygotowuje Miejska Rada Seniorów w Gnieźnie. Już za tydzień odbędzie się wykład dotyczący tzw. „ageizmu”, czyli społecznej dyskryminacji osób starszych a za niecały miesiąc zostanie zorganizowana „Majówka dla Seniorów”.


Miejska Rada Seniorów została powołana dwa lata temu i działa jako ciało doradcze przy Urzędzie Miejskim w Gnieźnie. W jej skład wchodzi dziewięć osób, które gremialnie monitorują potrzeby seniorów w naszym mieście. – Ta współpraca układa się nam dobrze. To jest grupa bardzo aktywna, podejmująca wiele inicjatyw i myślę, że powołanie jej było bardzo istotne, bo blisko ¼ naszych mieszkańców, to osoby zaliczane do tej grupy 60+ i stąd istotne jest, ażeby działania prezydenta były skierowane na rzecz tych osób – mówi Michał Powałowski, wiceprezydent Gniezna, który podkreśla, jak ważna to jest grupa, nie tylko ze względu na jej dużą liczebność. – Często patrzymy z dużą troską na najmłodszych, ale musimy dostrzegać także seniorów, jako tych, którzy nas wychowali i przygotowali do dorosłego życia – dodaje M. Powałowski.

Pierwsze wydarzenie  jest zaplanowane na wtorek, 24 kwietnia od godz. 13.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie. – Proponujemy otwarte spotkanie dla seniorów gnieźnieńskich, na którym porozmawiamy z prof. Elizą Grzelak na temat ageizmu, czyli pewnemu wykluczeniu w związku z wiekiem i jakie niesie to niebezpieczeństwa oraz problemy, a to jest ważny temat dla nas – uważa Danuta Wiśniewska, przewodnicząca Miejskiej Rady Seniorów i prezes Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gnieźnie. – Będzie również prezentacja na temat tego wszystkiego, co się udało nam osiągnąć przez ostatnie dwa lata i przede wszystkim chcemy szczerze porozmawiać o tym, jakie nasze działania są zdaniem seniorów prawidłowe, a co można jeszcze poprawić – podkreśla D. Wiśniewska.

12 maja pod honorowym patronatem prezydenta miasta Gniezna – Tomasza Budasza będzie organizowana impreza pt. „Majówka dla Seniorów”. – Ona będzie odbywała się tutaj, przy naszej nowej siedzibie, która od niedawna ma swoja lokalizację w Gimnazjum przy ulicy Pocztowej, od godz. 16.00 na boisku szkolnym. W programie mamy przewidziane konkursy, zabawę taneczną z DJ-ką Ireną Banasiak i pokaz taneczny w wykonaniu laureata programu „Mam Talent” oraz ciepłe napoje i kiełbaskę z grilla. Będzie fantastyczna zabawa dla każdego – zapowiada przewodnicząca Miejskiej Rady Seniorów

Miejska Rada Seniorów w Gnieźnie jest otwarta na uwagi każdego mieszkańca, który zechce nawiązać kontakt bezpośredni z tym organem. Dyżur w jej siedzibie ma miejsce w każdy poniedziałek w godz. 11.00 – 12.00 w sali nr 112 (I piętro Gimnazjum przy ulicy Pocztowej). – We wtorki jesteśmy też przez godzinę w Centrum Kulturalno-Rehabilitacyjnym „Promyk” przy ulicy Sobieskiego, w godz. 10.00 – 11.00 i w czwartek dyżurujemy w siedzibie GUTW, tj. Instytut Kultury Europejskiej przy ulicy Kostrzewskiego, w godz. 12.30 – 13.30 i zawsze czekamy, bardzo chcemy porozmawiać z każdym, kto chce coś nam ciekawego opowiedzieć lub podpowiedzieć, a my również jesteśmy gotowi pomagać seniorom w wielu ich sprawach – zapewnia D. Wiśniewska.

- Ci ludzie są bardzo aktywni i biorą na siebie wiele zadań. To się odbywa w taki sposób, że do każdego działania jest powoływana jakaś komisja, która zajmuje się potem organizacją np. całego takiego wydarzenia. Oni sami zajmują się dystrybucją ulotek informacyjnych i wieloma innymi sprawami, bez których takie wydarzenie nie mogło by się odbyć – mówi Oliwia Komorowska, pełnomocnik prezydenta miasta Gniezna ds. Miejskiej Rady Seniorów. – Do tej siedziby zgłaszają się coraz częściej mieszkańcy, którzy przychodzą z konkretnymi interpelacjami do prezydenta w sprawach, które można szybko załatwić i które oni widzą lepiej niż widzimy je my, jako urzędnicy. Taki cel ma właśnie ta rada seniorów i ona tę funkcję świetnie wypełnia – podkreśla O. Komorowska.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.