http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Nasze Miasto – Nasze Gniazdo” - poznali się, choć dzielą ich tysiące kilometrów

Wyróżniony „Nasze Miasto – Nasze Gniazdo” - poznali się, choć dzielą ich tysiące kilometrów

Takie projekty dają możliwość integrowania się młodzieży, równolatków pochodzących z różnych stron świata, a mających polskie korzenie. W czwartek podsumowano projekt edukacyjny pt. „Nasze Miasto – Nasze Gniazdo”, który był skierowany do polskiej młodzieży z całego świata.


Rywalizacja drużyn zgłoszonych do konkursu miała charakter korespondencyjny, ale nie poprzestano na standardowych metodach kontaktu. – To jest projekt, który dotyczy promocji tych miast, w których my żyjemy i z których pochodzimy, od Portland w stanie Oregon, przez Chicago, a potem Irlandię, Szkocję, Anglię i dalej Szwecję Włochy, Belgię, Polskę, Ukrainę i Białoruś, aż do Szanghaju w Chinach. Szkoły polonijne otrzymały od szkół polskich 15 pytań, które dotyczyły ich miast, a więc dzieci z Gniezna zadawały najpierw pytania na temat Gniezna, a potem np. szkoła z Chicago odpowiadała na te pytania, a następnie przysyłała do nas pytania dotyczące ich miasta. To dobry pomysł na to, żeby wzajemnie się poznawać – przekonuje Małgorzata Tomczak, była nauczyciel matematyki w Szkole Podstawowej nr 5 w Gnieźnie oraz prezes Klubu Nauczycieli Polonijnych. – Wszystko było nagrywane i na końcu jest oczywiście krótka promocja danego miasta i danej szkoły. W tym projekcie wzięły udział trzy szkoły polskie, z: Gniezna, Poznania, Wrocławia – dodaje M. Tomczak.

W podsumowaniu projektu wzięli udział senator Robert Gaweł, poseł Krzysztof Ostrowski i Marcin Makohoński, dyrektor Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie. Podziękowania dla uczniów swojej placówki, którzy uczestniczyli w projekcie przekazała Maria Magdalena Nowak, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Jana Pawła II w Gnieźnie, w której odbyło się finałowe spotkanie.

- Nasz udział w tym projekcie polegał najpierw na tym, że wyszukiwaliśmy jakiś informacji o tych miastach, w których znajdowały się szkoły, które z nami rywalizowały. Później przed kamerą, najpierw odpowiadaliśmy na ich pytania, a potem sami zadawaliśmy pytania naszym konkurentom i one dotyczyły już Gniezna – mówi Dawid Gulczyński, uczeń technikum z ZSP w Gnieźnie.

- To jest piękny projekt, dobry i przemyślany. On się wpisuje w politykę historyczną, jaką prowadzić powinno państwo polskie, bo mamy przecież 20 milionów takich Polaków, którzy są Polonią i mieszkają poza granicami kraju. Takie inicjatywy przybliżają im Ojczyznę i pozwalają ją lepiej poznawać, a młodzieży jednocześnie daje możliwość integracji – uważa Krzysztof Ostrowski, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

- To nie jedyny projekt, który wspólnie realizujemy z Klubem Nauczycieli Polonijnych na rzecz młodzieży i który wspieramy. Bardzo się cieszymy, że wszystkie te akcje organizowane przez Klub wpisują się wyraźnie w nasze obchody jubileuszowe. To wszystko zaczęło się w 2016 roku, kiedy mieliśmy 1050. rocznicę Chrztu Polski i to wtedy ruszyła ta inicjatywa konfrontacji zagranicznych, a jej największy sukces polega na tym, że akcja się cały czas rozkręca i nie było to wydarzenie jednorazowe – mówi M. Makohoński.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.