http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Oni mają nie tylko prawa, ale również obowiązki”

Wyróżniony „Oni mają nie tylko prawa, ale również obowiązki”

Dom Tęcza przygotował dla swoich podopiecznych piknik rodzinny z okazji przypadającego w maju Dnia Godności Osoby Niepełnosprawnej. To okazja, żeby przypomnieć o potrzebach niepełnosprawnych i żeby wyczulać społeczeństwo na ich obecność.


Stowarzyszenie MAKI zorganizowało w piątkowe przedpołudnie na terenie swojego ogródka małe rodzinne spotkanie przy napojach, kiełbasce z grilla oraz grach i zabawach integracyjnych. – To jest integracja wielu placówek, takich samych jak nasza, bo przyjechali do nas dziś nawet podopieczni ze Śremu, z Poznania i Trzemeszna. Staramy się przy okazji tego dnia głośno mówić, że każdy niepełnosprawny ma prawo do życia godnego – podkreśla Magdalena Szot, kierownik Domu Tęcza w Gnieźnie, w którym spotykają się na co dzień osoby intelektualnie niepełnosprawne. – Dziś rozstrzygnęliśmy konkurs odbywający się jako Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych „Makówka” pod nazwą „Codzienność w Obiektywie” i mamy swoją wystawę ze zdjęciami, na których pokazujemy, że niepełnosprawni nie tylko mają swoje prawa, ale mają również obowiązki. Ich zadaniem było pokazanie na tych zdjęciach, czym oni się zajmują w swoich ośrodkach – dodaje M. Szot.

Początki kampanii społecznej na rzecz uwrażliwiania na potrzeby osób niepełnosprawnych sięgają Francji i 1992 roku. Odtąd cyklicznie organizuje się tam imprezę pod hasłem Rendez-vous de la Dignite, czyli spotkanie z godnością. W Polsce zainicjowało je jakiś czas temu Stowarzyszenie "Aktywni" w Białymstoku, które szybko znalazło naśladowców w całym kraju. Są one okazją do dyskusji na temat sytuacji osób niepełnosprawnych oraz pokazania wielu barier, z którymi wciąż się borykają. – Ten dzień ma właśnie przypomnieć osobom sprawnym i niepełnosprawnym, że możemy być koło siebie razem, bo może czasem różnimy się wzrostem, ale serca i prawa mamy wszyscy takie same. Najważniejszym prawem każdego człowieka jest prawo do godnego życia, a godne życie to jest szacunek, szacunek wzajemny, który możemy sobie dawać – mówi Renata Szarzyńska, prezes Stowarzyszenia MAKI, który powołał do życia Środowiskowy Dom Samopomocy „Dom Tęcza” w Gnieźnie.

Swoimi wrażeniami tradycyjnie z dużą chęcią dzielą się sami podopieczni tego ośrodka. To oni dziś na wyciętych z papieru dłoniach zapisywali swoje obowiązki, które potem zawieszono na drzewku rosnącym w ich ogrodzie. – My tutaj cały czas pracujemy i czasami jest takie coś tutaj, że spotykamy się jak jest pogoda ładniejsza w naszym ogródku, a tak to mamy dyżury i przychodzimy tutaj podlewać naszą ziemię, na której rośnie wiele rzeczy – tak referuje codzienność w Domu Tęcza jeden z jego uczestników - Arkadiusz Kuś, który chwali się swoim prezentem przygotowanym na Dzień Matki. – Teraz robiliśmy takie tulipany z materiału i je trzeba było włożyć na ołówek, dwa było trzeba wykonać, żeby wszystko prosto wchodziło i to dam w sobotę mojej mamie. Jeszcze chciałbym tylko dodać dwa słowa, że 12 czerwca wyjeżdżamy na turniej do Trzemeszna i myślę, że pogoda nam dopisze – dodaje A. Kuś.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.