http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Bransoletki i rejestratory dla 30 seniorów z Gniezna

Wyróżniony Bransoletki i rejestratory dla 30 seniorów z Gniezna

Już wkrótce ruszy system teleopieki dla seniorów, który pozwoli monitorować stan zdrowia osób starszych, samotnych i schorowanych, które narażone są na brak pomocy w razie utraty przytomności. Pilotażowy program zostanie w całości sfinansowany przez władze miejskie i potrwa do końca tego roku, a jak się sprawdzi, to być może zostanie nim objętych więcej gnieźnian.


Z taką inicjatywą do prezydenta już jakiś czas temu zgłosiły się przedstawicielki Miejskiej Rady Seniorów. Programem początkowo miało zostać objętych 20 osób, ale dziesięć dodatkowych urządzeń monitorujących stan zdrowia postanowił sponsorować dostarczyciel tego systemu, czyli forma Comarch. – To jest grupa 30 osób, które spełniają kryteria wiekowe oraz kryteria związane z tym, że mają pewne problemy zdrowotne i one otrzymają takie zegarki, które nazywają się tak naprawdę Bransoletką Życia. Z nich będzie można skorzystać w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych, złego samopoczucia czy upadku. Ten alarm widać na mapie, którą widać w centrum obsługi, które mieści się w Krakowie i dzięki tej karcie, jaką każdy uczestnik tego programu ma założoną, można albo wykonać do niego telefon, albo  uruchomić kartkę pogotowia, tu bezpośrednio w Gnieźnie – mówi Tomasz Budasz, prezydent Gniezna, który przypomina, że wśród mieszkańców Pierwszej Stolicy Polski jest aż 20 proc. seniorów.

Do programu zaproszono Zakład Opieki Zdrowotnej w Gnieźnie, który będzie miał dostęp do tego systemu monitorującego dla celów diagnostycznych. – Nasz udział polega na tym, że korzystamy i dajemy, dlatego że ta część rejestratorów, która będzie przeznaczana bezpośrednio dla pacjentów naszego szpitala, takich którzy są obecnie naszymi pacjentami, są hospitalizowani i możliwość ich diagnostyki będzie związana z tym, że personel szpitala będzie tym samym zaangażowany w odczyt wszystkich danych i ich reakcje na te odczyty – tłumaczy Ewa Jachimczyk, lekarz pediatra i zastępca dyrektora w ZOZ Gniezno. – Tutaj szpital dostając możliwość pracy personelu na tych rejestratorach dużo skorzysta, bo myślę, że dla personelu to będzie pewien rodzaj nowych doświadczeń i możliwości nowej nauki, której nie mamy na co dzień – twierdzi E. Jachimczyk.

– Tutaj na pewno korzystamy z tych możliwości zwielokrotnienia w stosunku do dotychczasowej bazy diagnostycznej i te urządzenia spotęgują możliwości, dlatego że ograniczane dotychczas nasze możliwości takich badań tradycyjnych EKG Holtera dotyczą możliwości wykonania ich tylko u dwóch, trzech pacjentów na dzień i tutaj praktycznie ta ilość pacjentów się zwielokrotni i to wpłynie na pewno na skrócenie i czasu hospitalizacji, a także na możliwości diagnostyczne już podczas samej hospitalizacji Przewaga tych urządzeń nad tradycyjnymi badaniami holterowskimi jest taka, że odczyt i reakcja dzieje się w czasie rzeczywistym, w momencie groźnych dla życia zaburzeń rytmu serca mamy od razu możliwość reakcji natychmiastowej – dodaje E. Jachimczyk.

Nowoczesne urządzenie ma także skutecznie zareagować w przypadku upadku posiadacza bransoletki. – To jest monitoring praktycznie 24 godziny na dobę, który można uruchomić w każdym momencie i nasi wykwalifikowani pracownicy medyczni wtedy przystępują do natychmiastowego działania. Ta bransoletka posiada czujnik uderzenia na wypadek utraty przytomności, czy osunięcia tego pacjenta na posadzkę i gdy nie będzie posiadał możliwości zgłoszenia, to wtedy automatycznie są podejmowane już działania zgodnie z przyjętą procedurą, które pokrótce będzie polegało na wezwaniu najbliższego zespołu ratownictwa medycznego – mówi Andrzej Rybicki z Comarch Healthcare, który stworzył i obsługuje system monitorowania stanu zdrowia osób starszych.

Przed kilkoma dniami doszło do podpisania umowy dotyczącej współpracy pomiędzy wszystkimi podmiotami uczestniczącymi w tym programie.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.