Logo
Wydrukuj tę stronę

Senioralia już w niedzielę!

Wyróżniony Senioralia już w niedzielę!

Być może właśnie to jest okazja do wyjścia z domu, by nieco na przekór rozpoczynającej się jesieni, osoby senioralne, którym przypisuje się często tę porę roku do ich wieku, wyszły naprzeciw wciąż czekającym na nich propozycjom. Już w najbliższą niedzielę, od godz. 11.00 w Gnieźnie będą odbywały się Miejskie Senioralia. Impreza będzie trwała od rana do wieczora.


Stanowią ok. 20 proc. wszystkich mieszkańców i ta impreza jest poświęcona im właśnie. W niedzielne przedpołudnie ulicami Gniezna przejdzie parada złożona z naszych seniorów, czyli osób powyżej 60. roku życia. Takim akcentem rozpoczną się coroczne Senioralia, których program tym razem przewiduje dużo więcej atrakcji niż kiedykolwiek. – Spotykamy się wszyscy ok. godz. 10.50 na Rynku w Gnieźnie, aby uformować taki szereg, w którym pójdziemy za orkiestrą Art. Vivat z Sierakowa w asyście motocykli z Klubu ClassiC MC Poland i idziemy do Gimnazjum nr 2 przy ulicy Pocztowej – mówi Danuta Wiśniewska, przewodnicząca Miejskiej Rady Seniorów i prezes Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. – Jeżeli będzie pogoda, to impreza odbędzie się pod gołym niebem, na boisku szkolnym, a jeśli będziemy mieli deszcz, to idziemy do hali sportowej w Szkole Podstawowej nr 2 przy ulicy Łubieńskiego – dodaje organizatorka przedsięwzięcia.

– Najpierw pójdziemy przez miasto, będziemy pozdrawiać przechodniów. Tym seniorom, którzy nie wychodzą na co dzień i być może wyjdą na swoje balkony, też pomachamy. Jak już dotrzemy na miejsce, to otrzymamy klucze do miasta od pana prezydenta Tomasza Budasza, a potem zacznie się program artystyczny. Mamy zaplanowane trzy występy studentów Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, będzie również występ Klubu Radość z MOK-u i zaprosiliśmy też zespół wokalny Żydowianie oraz chóry z Kłecka i Trzemeszna. Chcemy pokazać za pośrednictwem tych występów, że starsi ludzie też mogą nauczyć się tekstu i też mogą występować – tłumaczy D. Wiśniewska.  

Dane statystyczne mówią wyraźnie, że seniorów w Gnieźnie jest dużo, to grupa ok. 14 tysięcy mieszkańców całego miasta. Ich aktywność jest więc istotnym elementem polityki społecznej. – Będziemy organizować także konkursy. Jeden konkurs na najlepszy kapelusz, a drugi na najlepsze przebranie w temacie „Jesień”. Nie chodzi tu absolutnie o jesień życia, choć tak też można do tego podejść, ale chcemy bardziej wyeksponować piękno jesieni, która do nas tego dnia przyjdzie. Na koniec trochę potańczymy z dobrze już nam znanym zespołem Fan Art z Gniezna – wymienia D. Wiśniewska.

– Wszystko to robimy po to, żeby pokazać, że ludzie w tym wieku są aktywni, są otwarci na nowości i na pewno zasłużyli sobie na godne życie i też musimy pokazywać tę aktywność, żeby przeciwdziałać pewnemu wykluczeniu osób starszych czy poczuciu w nich samych, że są już nikomu i do niczego niepotrzebni – podsumowuje przewodnicząca Miejskiej Rady Seniorów w Gnieźnie.
Informacjelokalne.pl