http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Mieć dobry humor i więcej chęci do życia”

Wyróżniony „Mieć dobry humor i więcej chęci do życia”

Dziś pierwszy dzień jesieni, a na ulice Gniezna we wczesne niedzielne przedpołudnie wyszyli seniorzy. To znaczy, że trwają w naszym mieście Senioralia, czyli impreza dedykowana najstarszym pokoleniom Pierwszej Stolicy Polski.


To już trzecie Senioralia, które rokrocznie mają coraz bogatszy przebieg i program artystyczny, a sami seniorzy też mają więcej świadomości na temat dbania o swoją kondycję, nie tylko fizyczną, ale także umysłową. Na początek próbowaliśmy na szybko ustalić, czy brak chęci do wychodzenia z domu w przypadku osób starszych ma jakąś konkretną przyczynę.

– Myślę, że to jest utrata kontaktu z bliskim otoczeniem, a potem oni już stają się tak zatwardziali, że wola przebywać w domu niż wyjść gdzieś. Powinni wychodzić i my o tym wiemy najlepiej, że to daje chociażby lepsze samopoczucie, bo jak się rozmawia z ludźmi o czymkolwiek, oprócz chorób, to jest jakoś lepiej i dlatego warto wychodzić z domu
– radzi spotkana dziś przez nas Anna Słowińska, która należy do około 20-procentowej grupy gnieźnian po 60. roku życia. – Aktywność fizyczna jest ważna, ale również umysłowa jest istotna. W tym pomocne są książki, krzyżówki, czytanie czegokolwiek, nauka wierszy na pamięć. Z tym zapamiętywaniem jest trudno, więc trzeba ćwiczyć swoją pamięć, ale zdarzają się nam potknięcia różnego rodzaju. Robimy wszystko, żeby mieć dobry humor i więcej chęci do życia – dodaje seniorka.

Program tej długiej imprezy zaplanowanej na niemal całą niedzielę rozpoczął uliczny korowód, który ruszył z Rynku. – Na początku tej parady pojechali również seniorzy i jednocześnie członkowie Weteran Club Motocykle Poland, którzy zasiedli na takich starych motorach, a za nimi idzie orkiestra Vivat z Sierakowa i na końcu zmierza prezydent Tomasz Budasz z Miejską Radą Seniorów – mówi Oliwia Komorowska, pełnomocnik prezydenta ds. seniorów w Urzędzie Miejskim w Gnieźnie. – Jesień przywitała nas słońcem, ale też pokaże swoje oblicze bardziej chimeryczne, bo ma padać deszcz i w związku z tym postanowiliśmy nasze działania przenieść do sali sportowej Szkoły Podstawowej nr 2, a wcześniej planowaliśmy, żeby wszystko odbywało się przy Gimnazjum nr 2, ale się nie udało. Będą dzisiaj dwa konkursy, na najpiękniejsze przebranie w stylu jesieni i na najpiękniejsze nakrycie głowy, a poza tym mamy zaplanowane koncerty, pokazy, teatry, czyli najróżniejsze prezentacje seniorów – wymienia O. Komorowska.  

Najpierw jednak, dla dopełnienia pełnych formalności, został przekazany „klucz” do drzwi miasta, który na ręce przewodniczącej Miejskiej Rady Seniorów oddał prezydent Tomasz Budasz. – Panie prezydencie, mamy jeszcze jedną prośbę, by pan dał się nam czasem ze sobą przebiec, bo my wiemy, że młodzi biegną szybciej, ale to starsi znają drogę – żartuje Danuta Wiśniewska, przewodnicząca Miejskiej Rady Seniorów w Gnieźnie.

Gniezno zamieszkuje w sumie ok. 14 tysięcy osób mających 60 lat i więcej, a my wszystkim im życzymy dużo zdrowia i dużo chęci do aktywności.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.