Logo
Wydrukuj tę stronę

Płyty winylowe odzyskują swoich miłośników

Wyróżniony Płyty winylowe odzyskują swoich miłośników

W Klubie Muzycznym „Młyn” w Gnieźnie, we wtorkowe popołudnie, aż do samego wieczora odbywała się giełda z płytami winylowymi. Co ciekawe, odwiedziło ją wielu melomanów, a jednocześnie wielkich miłośników dobrego brzmienia.


Kiedyś były jedynym nośnikiem, z którego odtwarzano muzykę w domach. Później wyparły je kasety magnetofonowe i płyty kompaktowe. Teraz jednak wracają, a dzięki temu właścicieli ich starych egzemplarzy z dnia na dzień zostali okrzyknięci kolekcjonerami muzycznych skarbów. – Kiedyś bardzo dużo ludzi wyrzucało te płyty, a teraz pewnie żałują mocno, że to zrobili. Inna sytuacja, że można je było znaleźć podczas sprzątania różnych strychów czy piwnic – mówi Patryk Janus, który przyjechał do Gniezna ze swoją kolekcja z Kielc. – Można zarobić na tym dzisiaj, bo zainteresowanie wciąż rośnie i na pewno będzie jeszcze większe, ale jest to też pasja, bo sprzedaje się jakiś winyl po to, żeby mieć pieniądze na nowy gramofon albo inne płyty. Proszę spojrzeć, jakim zainteresowaniem się cieszy ta giełda, a więc robię ją nie tylko dla siebie, bo także dla ludzi. Najdroższa płyta w mojej kolekcji to płyta Dżemu pt. „Dzień, w którym pękło niebo” z 1992 roku, to jest wydawnictwo Arstom i pierwsze wydanie tej płyty, ona kosztuje ok. 1 000 złotych – dodaje P. Janus.

Nabywcy rzeczywiście bardzo zadowoleni, bo niektórych ze zdobytych dziś płyt poszukiwali bezskutecznie od dawna. – Ja nabyłem taką bardzo wczesną płytę Budki Suflera, do tego lata osiemdziesiąte i taki słynny zespół Blue System, a do tego trochę metalu Michael Schenker Group. Ceny bardzo przystępne – zapewnia Michał Janowicz z Gniezna, który za wszystko to zapłacił niecałe 100 złotych. – To się odtwarza na starych gramofonach, nie trzeba nowego kupować. Trzeba oczywiście igłę wymienić w każdym takim starym gramofonie, ale aktualnie można znaleźć igły wchodząc na Allegro, bez problemy, pasują wszystkie. Igła średniej jakości kosztuje ok. 30-40 złotych, no potem jest jeszcze wkładka i ona jest trochę droższa – zauważa kolekcjoner.

A dlaczego winylowe płyty znów stały się modne? To przy okazji dzisiejszej giełdy zorganizowanej w klubie muzycznym „Młyn” w Gnieźnie chyba nurtujące nas pytanie, które zadaliśmy jej organizatorowi. – Dlaczego? Wydaje mi się, że dla części oczywiście to jest sentyment, dla ludzi którzy się wychowali w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Druga sprawa jest taka, że ludzie znów chyba docenili płytę winylowa przez jej duszę i jej jakość dźwięku. I po trzecie reszcie, to że jest to coś namacalnego, to nie jest plik w mp3 – uważa P. Janus.

Według naszego rozmówcy, dziś dostępne są na rynku dość dobrej jakości nowe gramofony i jeśli chcemy zakupić do domu coś „stosunkowo przyzwoitego”, to musimy się przygotować na wydatek ok. 500 złotych.

Informacjelokalne.pl