http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

O zdrowie psychiczne trzeba zadbać bardziej

Wyróżniony O zdrowie psychiczne trzeba zadbać bardziej

Czy współczesny rytm życia i towarzyszący mu nieustanny stres coraz bardziej negatywnie oddziałuje na nasze zdrowie psychiczne? Ten temat był szeroko omawiany na konferencji zorganizowanej z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego.  


W konferencji wzięła udział młodzież ponadgimnazjalna oraz  lekarze, psycholodzy, nauczyciele i wychowawcy. Spotkanie odbywało się w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Gnieźnie. Zostało zorganizowane przez tutejszy Wydział Zdrowia i Zakład Opieki Zdrowotnej. – Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego został ustanowiony w 1992 roku przez Światową Federacją Zdrowia Psychicznego, a więc widzimy, że już wtedy zwrócono uwagę na pewny aspekty zdrowia psychicznego – mówi Małgorzata Cichomska-Szczepaniak, dyrektor Wydziału Zdrowia w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie. – My też uważamy, ze zdrowie psychiczne jest fundamentem naszego dobrego samopoczucia, jest podstawą efektywnego funkcjonowania w ogóle osoby w społeczeństwie i statystyki wskazują wyraźnie, że rośnie liczba osób mających problemy ze zdrowiem psychicznym i ta sytuacja będzie niestety coraz gorsza pod tym względem – alarmuje M. Cichomska-Szczepaniak.

– Myślę, że wszelkie zaburzenia psychiczne i ich skutki są poważnym problemem zdrowotnym na świecie. Dlaczego tak się dziej? To właśnie chcemy zdiagnozować, bo zauważamy, że coraz więcej osób choruje na depresję, na schizofrenię i to będą choroby, które do 2020 roku będą stanowiły 27 proc. dorosłych osób wśród mieszkańców Europy. My zaczynamy już nasze działania od młodzieży, bo problem zaczyna się właśnie w wieku młodzieńczym, w okolicach 7-8 klasy, a potem jest szkoła ponadgimnazjalna i wtedy pojawiają się problemy z kontaktem z rówieśnikami, ale również problemy związane ze spełnieniem szkolnego obowiązku, bo młodzi maja problemy w podołaniu wymogom, jakie stawia przed nimi szkoła w naszych czasach, ale również i rodzice – uważa dyrektor Wydziału Zdrowia w Starostwie powiatowym w Gnieźnie.

Jak problemowi już dziś zaradzić? – Myślę, że musi się zmienić stosunek nauczyciela do dziecka, jak również stosunek rodzica do dziecka. Z drugiej strony rodzice są często zapracowani i nie mają czasu dla dzieci, ale chcą zapewnić im jak najlepszą sytuację ekonomiczną, bo to jest bardzo istotnym elementem w rozwoju młodego człowieka. Ona często powoduje pewne problemy wśród młodzieży w wieku szkolnym i potem, kiedy wchodzimy w wiek dojrzały i zaczynamy prace zawodową, już jesteśmy osobami dorosłymi, to może być problem dla takiej osoby, czy ona rzeczywiście w swoim środowisku sobie poradzi – dodaje M. Cichomska-Szczepaniak.

Czy dieta i sport, to też ważne aspekty wychodzenia naprzeciw przeciążeniom ludzkiej psychiki? O tym także mówiono w jednej z prelekcji na temat interdyscyplinarnego podejścia do tego tematu w kontekście otyłością będącej coraz częstszą przyczyną popadania w depresję. – Wszystko zaczyna się właściwie od takich klasycznych przypadków, że zaczynamy zajadać nasz stres i to koło się toczy potem, a my tracimy nad tym kontrolę – zauważa dietetyczna Daria Marciniak z Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Dziekanka” w Gnieźnie. – W takich sytuacja sięgamy zazwyczaj po rzeczy niezdrowe, typu chipsy czy fast-foody, a powinniśmy nasze dobre nawyki żywieniowe oprzeć właśnie na piramidzie żywieniowej, na produktach wieloziarnistych i na warzywach, nie możemy zapominać o nabiale, mięsie i tłuszczach zdrowych. I to dopiero w połączeniu ze sportem czy innymi aktywnościami będzie dobrze wpływać na nasze zdrowie, bo styl życia w 53 proc. wpływa na nasze zdrowie, to psychicznie także – przekonuje D. Marciniak.

Nie należy się również bać wizyty u lekarza psychiatry czy psychologa, jeśli zauważymy u siebie problemy, które wymagają konsultacji z takim specjalistą. Mit spowodowany kiedyś bardzo częstymi przypadkami dyskryminacji osób leczących choroby psychiczne na przestrzeni czasu spowodował, że przez własne decyzje o niezdiagnozowaniu, a potem nie podjęciu leczenia takich przypadłości, może spowodować w efekcie nieodwracalne skutki zdrowotne.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.