Logo
Wydrukuj tę stronę

Powstańcy Wielkopolscy patronem SP 7

Wyróżniony Powstańcy Wielkopolscy patronem SP 7

Radni miejscy jednogłośnie przyjęli uchwałę mówiącą o zmianie patrona dla Szkoły Podstawowej nr 7 im. Eugeniusza Piaseckiego. Od roku 2019 ma ona nosić oficjalnie imię Powstańców Wielkopolskich, co zresztą ilustruje namalowany w połowie tego roku mural na budynku tej szkoły.


Dlaczego dokonuje się taka zmiana? Nazwa zostanie odziedziczona po aktualnie wygaszanym Gimnazjum nr 2 przy ulicy Pocztowej w Gnieźnie. Władze miejskie nie wyobrażały sobie sytuacji, by Powstańcy Wielkopolscy przestali funkcjonować w takiej na ich terenie i stąd decyzja o przeniesieniu ich patronatu do Szkoły Podstawowej nr 7 przy ulicy Paczkowskiego. – W tym roku obchodzimy 100. rocznicę odzyskania niepodległości, a co dla nas najważniejsze i co obchodzimy, to 100-lecie wybuchu powstania wielkopolskiego, które wówczas przywróciło te ziemie stanowiące przecież macierz Polski do jej granic – mówi Michał Powałowski, wiceprezydent Gniezna.

– Dzięki Powstańcom Wielkopolskim, my Wielkopolanie dziś możemy być Polakami i tym osobom z tego tytułu należy się oddanie czci poprzez pomniki w postaci murali historycznych, które wznieśliśmy w tym roku na murach Szkoły Podstawowej nr 7 i Szkoły Podstawowej nr 10, przez książkowe wydawnictwo, ale należy również budować tę pamięć historyczną i poczucie patriotyzmu wśród najmłodszych, bo to im musimy przekazywać tę wiedzę i budować poczucie odpowiedzialności za przyszłość Polski. To nowe imię szkoły będzie gwarantem dla trwałości tradycji powstańczej i naszym uhonorowaniem 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Gnieźnie – argumentuje przedłożenie tego pomysłu wiceprezydent.

Radni jednogłośnie i bezdyskusyjnie przyjęli uchwałę, która prawnie reguluje ten stan rzeczy. Akt nadania imienia nowych patronów tejże szkole zostanie przekazany jej delegacji 28 grudnia podczas uroczystego posiedzenia Sejmiku Powiatu Gnieźnieńskiego.
Informacjelokalne.pl