http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Zajrzyj do Domu Powstańca Wielkopolskiego!

Wyróżniony Zajrzyj do Domu Powstańca Wielkopolskiego!

Z okazji 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, w Starym Ratuszu powstał Dom Powstańca Wielkopolskiego. Jest to miejsce symboliczne, gdyż to właśnie tutaj, patrząc z okien Starego Ratusza, 28 grudnia 1918 roku rozpoczęło się Powstanie Wielkopolskie w Gnieźnie. Opiekunem Domu Powstańca Wielkopolskiego będzie Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie.


- To jest projekt, który początkowo miał jedynie na celu przeniesienie pamiątek powstańczych z Sali Tradycji w Gimnazjum nr 2 im. Powstańców Wielkopolskich w Gnieźnie – mówi Marta Pacak, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie. – Po naszym sierpniowym apelu okazało się, że zainteresowanie gnieźnian jest spore i dostaliśmy dodatkowe pamiątki, które również będzie można zobaczyć na tej ekspozycji, za co bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom – zaznacza M. Pacak.

Oprócz stworzenia nowej wystawy stałej z wykorzystaniem multimediów, która w programie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wpisała się jako miejsce pamięci, powstała także sala edukacyjna. Idąc z duchem czasu postanowiliśmy nie zapomnieć o najmłodszych, kładąc tym samym duży nacisk na edukację i popularyzowanie wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim.

– Naszym celem będzie otwarcie się przede wszystkim na dzieci i na młodzież, więc mamy nadzieję, że w sposób przyjazny i dość prosty wprowadzimy ich w historię. Po wystawie oprowadzą nas także piękne grafiki specjalnie przygotowane na tę okazję przez gnieźnianina Jarosława Grygucia – zachęca M. Pacak.

Projekt zakłada również częściową dygitalizację zbiorów i ich udostępnienie w formie cyfrowej, opracowanie materiałów tekstowych, graficznych i filmowych popularyzujących wiedzę o powstaniu.

Dom Powstańca można odwiedzać już od wtorku, 8 stycznia. Godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 16.00 oraz w I i III niedzielę każdego miesiąca między godz. 10.00 a 14.00 (zaczynając od 20 stycznia).

W przypadku grup zorganizowanych prosimy o kontakt pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.