http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Skarby i tajemnice okolic Gniezna” - zapraszamy na premierę nowej książki Karola Soberskiego!

Wyróżniony „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” - zapraszamy na premierę nowej książki Karola Soberskiego!

W sobotę, 28 września o godz. 16.00 w pałacu w Czerniejewie odbędzie się premiera nowej książki Karola Soberskiego zatytułowanej „Skarby i tajemnice okolic Gniezna”. Pozycja ta opowiada o najciekawszych miejscach historyczno-turystycznych, które od blisko 10 lat odkrywa autor podczas swoich wędrówek po powiecie gnieźnieńskim. „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” to już piąta - w ostatnich 3 latach - książka napisana przez K. Soberskiego.


- Powiat gnieźnieński jest nie tylko jednym z najpiękniejszych – przynajmniej dla mnie – regionem Polski, ale również turystyczną perłą Polski. Obfitość zabytków świadczy o bogatej historii i dodaje splendoru współczesności. Dla mnie okolice Gniezna to miejsca niezwykłe, w których spędzałem najpiękniejsze lata dzieciństwa (gmina Mieleszyn), czy młodości (gmina Kłecko). Ale swoje wyjątkowe sekrety ma też gmina Kiszkowo, Czerniejewo, Łubowo, czy też Niechanowo. I mam tę przyjemność, że od blisko 10 lat wędruje po tych gminach powiatu gnieźnieńskiego ale też pokazuję je turystom z najdalszych zakątków Polski i Europy – napisał we wstępie do nowej pozycji Karol Soberski.

Książka „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” ukazuje się w nowym cyklu zatytułowanym „Wędrówki z Karolem Soberskim” i ma pokazać powiat gnieźnieński, a w kolejnych publikacjach także szerzej pogranicze Wielkopolski, Kujaw i Pałuk, od tej strony od której jest mało znany.

Pozycja ta jest owocem blisko 10-letnich wędrówek autora po okolicach Gniezna, wycieczek zarówno indywidualnych, jak i grupowych, które K. Soberski organizuje w ramach „Wędrówek z historią” (cieszą się ogromnym zainteresowaniem – na każde kolejne zwiedzania zgłasza się zawsze ponad 100 turystów z całej Polski). W trakcie tych wypadów K. Soberski pokazuje – od zupełnie nieznanej strony – miejsca wydawałoby się już znane, ale również zabiera turystów w miejsca zupełnie zapomniane, niedostępne, opuszczone...

- W mojej nowej książce, swoistym autorskim przewodniku, zapraszam Czytelników na wędrówkę do miejsc w okolicach Gniezna, miejsc niby znanych, często odwiedzanych ale ciągle czekających na nowych odkrywców. Na własnej skórze przekonałem się, że można wiele razy powracać do tych miejsc, można godzinami chodzić po tych miejscach i za każdym razem doświadczać nowych przeżyć – mówi K. Soberski.

„Skarby i tajemnice okolic Gniezna” będzie pozycją bogato ilustrowaną i zawierającą wiele nieznanych dotychczas faktów z historii naszego regionu. Książka będzie liczyła ponad 130 stron i podzielona będzie na kilkanaście rozdziałów.

Karol Soberski to dziennikarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (www.fundacjahistoryczna.pl). Pomysłodawca i główny organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” odbywającego się w zespole pałacowo-parkowym w Czerniejewie. Autor kilku przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk: „Skarb Dziedzica” (2016 r.), „Zapomniana zbrodnia” (2017 r.), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” (2017 r.) i „Złoto Dziedzica” (2018 r.). Współautor monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011 r.).
Odkrywca w 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce masowych grobów pomordowanych w 1942 r. pacjentów szpitala „Dziekanka” – jedynego znanego dotychczas miejsca w powiecie gnieźnieńskim w którym Niemcy pogrzebali chorych uśmierconych w ramach akcji „T4”. Z kolei w 2017 r. odnalazł dla współczesnych miejsce wiecznego spoczynku hr. Albina Węsierskiego, budowniczego pałacu w Zakrzewie ale przede wszystkim człowieka, który wykupił w 1856 r. od państwa pruskiego Ostrów Lednicki – wyspę na której odbył się chrzest Polski.

Premiera książki odbędzie się w XVIII-wiecznym pałacu w Czerniejewie w sobotę, 28 września. Początek o godz. 16.00. W trakcie tego spotkania będzie można nabyć nową pozycję K. Soberskiego, ale także jego wcześniejsze książki („Skarb Dziedzica”, Zapomniana zbrodnia”, „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” i „Złoto Dziedzica”). Premierze towarzyszyć będzie wiele niespodzianek o których poinformujemy bliżej daty premiery książki.

Premierę nowej książki K. Soberskiego poprowadzi Agnieszka Ziebarth – absolwentka filologii polskiej i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Bydgoskim. Studiowała Dziennikarstwo i Komunikację Społeczną w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu. Propagatorka kobiecej przedsiębiorczości. Rzecznik prasowy Stowarzyszenia w Stronę Słońca. Bibliotekarka i miłośniczka literatury. W rozmowach o książkach wnikliwa obserwatorka z talentem do zadawania kontrowersyjnych pytań. Autorka projektu „Polski kryminał jest sexy”. Prowadziła spotkania autorskie m.in. z Joanną Opiat-Bojarską i Ryszardem Ćwirlejem.
A. Ziebarth będzie też jedną z dwóch osób, które poprowadzą prelekcje podczas II Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który odbędzie się od 20 do 23 marca 2020 r w pałacu w Czerniejewie.

Ostatnio zmienianypiątek, 06 wrzesień 2019 16:00

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.