http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

17 września 1939 roku. „Pamiętać i przypominać o historii”

Wyróżniony 17 września 1939 roku. „Pamiętać i przypominać o historii”

Dzisiaj odbyły się uroczystości związane z 80. rocznicą napaści sowieckiej na Polskę do udziału w których zaprosił starosta gnieźnieński Piotr Gruszczyński. Po mszy świętej w kościele garnizonowym, uczestnicy uroczystości, poczty sztandarowe, Kompania Honorowa Wojska Polskiego oraz orkiestra dęta przeszli do Parku Miejskiego im. gen. Władysława Andersa pod Pomnik Pamięci Policjantów Zamordowanych w Twerze w 1940 r.


- 80 lat temu, 17 września doszło do nieprawdopodobnego wydarzenia. Zaatakowano nas od wschodniej granicy.  17 dni wcześniej największa potęga militarna Europy uderzyła od zachodu. Nie ma w naszym otoczeniu tych, którzy wtedy zginęli. Udział w dzisiejszej uroczystości to podziękowanie za tę przelaną krew. Każde państwo powinno pamiętać i przypominać o historii, która ma dla danego kraju szczególne znaczenie. Ta zdecydowanie ma – powiedział Piotr Gruszczyński jednocześnie dziękując za obecność.

Modlitwie przy pomniku za poległych funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy oddali swoje życie w obronie drogiej Ojczyzny, a także przelali swoją krew w obronie wiary, przewodniczył ks. dr Michał Sołomieniuk.

Następnie mjr Artur Chlebowski odczytał Apel Poległych, po którym oddano salwę honorową. Po złożeniu kwiatów i zniczy przez przybyłe delegacje, wysłuchano utworów patriotycznych w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.