http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Gnieźnieńscy awiatorzy docenieni

Wyróżniony Gnieźnieńscy awiatorzy docenieni

– Przypinanie skrzydeł Ojczyźnie – to nie tylko obywatelski obowiązek ale i powód do dumy. Tym większy gdy temu chlubnemu powołaniu poświęca się całe życie – czytamy na wstępie okolicznościowego dyplomu.


Uchwałą Zarządu Aeroklubu Polskiego będącego członkiem FÉDERATION AÉRONAUTIQUE  INTERNATIONALE świętującego w tym roku 100-lecie powstania zostały przyznane wyróżnienia dwójce gnieźnian: majorowi w stanie spoczynku, pil. instr. samolotowemu Janowi Przybyłowi – Złoty Medal Aeroklubu Polskiego za Wybitne Zasługi dla Lotnictwa Sportowego i Krzysztofowi Borowiakowi tytuł i odznakę Zasłużonego Działacza Lotnictwa Sportowego.

Jan Przybył po promocji w dęblińskiej „Szkole Orląt” w 1971r. rozpoczął służbę w 21 Pułku Rozpoznawczym na lotnisku w Powidzu jako nawigator latający na samolotach odrzutowych FB Lim 2. Wyróżniany wielokrotnie w raportach sztabowych i dowództwa sił lotniczych za osiągnięcia w służbie zawodowej.

Po przejściu w stan spoczynku rozpoczął nowy etap życiowego powołania – instruktora samolotowego w Aeroklubie Poznańskim im. Wandy Modlibowskiej. Niestrudzony wychowawca całej rzeszy młodych adeptów powietrznych wrażeń w tym gnieźnian. Powszechnie szanowany i ceniony za swoją wiedzę zawodową, doświadczenie oraz nieprzeciętne predyspozycje instruktorskie a przy tym bardzo życzliwy, znany w środowisku lotniczym „Pan Jan”.

Obecnie na lotnisku w Kobylnicy spełnia marzenia o zawodowym lataniu studentów Politechniki Poznańskiej z kierunku „lotnictwo i kosmonautyka”. Jak z dumą podkreśla rektor P.P. prof. Tomasz Łodygowski, szkoli elity na ogromne zapotrzebowanie towarzystw lotniczych na przyszłych licencyjnych pilotów komunikacyjnych.

Krzysztof Borowiak licencyjny modelarz lotniczy (Nr lic. FAI 2038), instruktor. Równolegle z pracą zawodową w „Spomaszu” prowadził przez 23 lata modelarnię Aeroklubu Poznańskiego w byłym Młodzieżowym Domu Kultury w Gnieźnie. Od drugiej połowy lat 70. ubiegłego wieku stały „etatowy” finalista teleturniejów i olimpiad wiedzy o lotnictwie i przemyśle lotniczym, w tym kultowego teleturnieju „Wielka Gra” z tematu „Lotnictwo Polskie w II Wojnie Światowej”

Publicysta lotniczy – regionalista. Autor opowiadań opublikowanych w almanachu Grupy Literackiej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Pomysłodawca i organizator imprez lotniczych propagujących i promujących Lotnictwo Polskie, ze szczególnym upodobaniem aeronautyki i dokonań dwukrotnego zdobywcy Pucharu Gordona Bennetta pil. balonowego płk. Franciszka Hynka, który do ostatniego tragicznego lotu wystartował z naszego miasta.

Marzeniem K. Borowiaka jest przeprowadzenie wielkiej międzynarodowej imprezy balonowej na Stadionie Miejskim w Gnieźnie im. płk. Fr. Hynka będącego jedynym na świecie swoistym pomnikiem lotnika. Jak sam przyznaje, jeszcze nie nadszedł odpowiedni czas dla tej imprezy, chociaż są już realne przesłanki.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.