http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Inwestycje Powiatu ratunkiem dla lokalnego biznesu

Wyróżniony Fot. archiwum Fot. archiwum

Starostwo Powiatowe w Gnieźnie w związku z sytuacją związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa jak również z wdrożeniem planu ostrożnościowego stoi przed dużym i niełatwym wyzwaniem. Realizacja założeń planu ostrożnościowego maksymalnie nastawiła Powiat na oszczędności i racjonalizację wydatków, jednak biorąc pod uwagę obecną sytuację, w której znaleźli się lokalni przedsiębiorcy Zarząd Powiatu nie zamierza rezygnować z planowanych inwestycji, ale wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców zintensyfikować wszelkiego rodzaju inwestycje, które mogą być motorem napędowym lokalnego biznesu.


W roku 2019 dochody wykonane zostały na poziomie ok. 154 mln zł, natomiast wydatki wykonane wyniosły ok. 146 mln zł, co dało nadwyżkę budżetu w wysokości ponad 7,6 mln zł. Dla porównania warto przypomnieć, że w roku 2018 deficyt budżetu wyniósł ponad 16 mln zł. Nadwyżkę budżetową za rok 2019 udało się osiągnąć m.in. dlatego, że dochody zostały zrealizowane w wartości wyższej niż planowano tj. o kwotę ponad 2,6 mln zł, z kolei dzięki optymalizacji zatrudnienia oraz realizacji obligatoryjnych i koniecznych do realizacji zadań wydatki zostały zrealizowane w wartości niższej niż planowano tj. o kwotę ponad 8 mln zł. Porównując wykonane wydatki związane z realizacją statutowych zadań w latach 2018-2019, to w roku 2019 widać ich wyraźną oszczędność na poziomie ponad 5 mln złotych. To daje przestrzeń do odważnych decyzji w kontekście planowanych inwestycji w roku bieżącym.

Samorządy szukając oszczędności, niewątpliwie potrzebnych dla zachowania stabilności finansowej często rezygnują z inwestycji lub mocno je ograniczają. Jednak w perspektywie tego co może się wydarzyć w obszarze gospodarki, byłby to kolejny cios dla przedsiębiorców, a tego Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego chce uniknąć.

- W tej kadencji sztandarową inwestycją jest budowa gnieźnieńskiego szpitala, która ma się zakończyć jeszcze w tym roku. Zarząd Powiatu pracuje również nad zespoleniem tego szpitala, czyli przygotowaniem starej substancji, która jest od strony ul. 3 Maja pod modernizację na poziomie 20-25 milionów złotych, co nam pozwoli przenieść obiekty z ul. św. Jana na ul. 3 Maja, dzięki czemu będziemy mieli zespolony szpital. Postanowiliśmy prowadzić inwestycje w takich obszarach, jak eSTeDe, przygotowywany remont budynku przy ul. Sienkiewicza w Gnieźnie, by przenieść tam Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Lada dzień Zarząd podejdzie do kolejnej inwestycji, jak przygotowanie domów dziecka pod oczekiwania ustawodawcy. Poprzez optymalizację w zakresie oświaty, głównym celem było to, by strumień zaoszczędzonych pieniędzy skierować na modernizację budynków. Dlatego oszczędność w oświacie ma wrócić do oświaty. W tym roku takim inwestycjom poddany ma być Ekonomik, w kolejnym etapie II Liceum Ogólnokształcące w Gnieźnie - mówi Piotr Gruszczyński, starosta gnieźnieński.

Zarząd Powiatu zdaje sobie sprawę, że przedsiębiorcy oczekują i będą oczekiwali w związku ze skutkami pandemii w obszarze gospodarki, aktywnej roli samorządu, również poprzez działania Powiatowego Urzędu Pracy, który wnioskuje o kolejne środki z Funduszu Pracy na wsparcie dla przedsiębiorców w tym trudnym czasie pandemii.

2 komentarzy

  • Sli
    Sli piątek, 08, maj 2020 14:23 Link do komentarza Raportuj

    Czy starostwo wzorem gmin również zakupiło komputery dla szkół średnich potrzebne przy nauczaniu online?

  • Marco
    Marco środa, 06, maj 2020 20:51 Link do komentarza Raportuj

    Bardzo mądre, są te wybory Starosty na priorytetowe inwestycje i prace remontowe w Gnieźnie. Byle by tylko udało się to zrealizować do końca !!.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.