http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpghttp://informacjelokalne.pl/images/banners/nbaner01.jpg

„Czas wewnętrznego wyciszenia się w gronie rodzinnym”

Wyróżniony „Czas wewnętrznego wyciszenia się w gronie rodzinnym”

Święta Bożego Narodzenia – szczególne święta dla wielu z nas. Rodzina, stół wigilijny, pasterka, choinka, prezenty... Czym są te święta dla osób z lokalnego życia publicznego? Zapytaliśmy o to Jerzego Berlika, wicestarostę gnieźnieńskiego, Jarosława Grobelnego, wiceprezydenta Gniezna, Andrzeja Łozowskiego, wójta gminy Łubowo i kom. Sławomira Sikorskiego, naczelnika gnieźnieńskiej drogówki.


Jerzy Berlik, wicestarosta gnieźnieński: - Święta Bożego Narodzenia to niezwykły czas w ciągu całego roku na który przygotowujemy się przez cały rok. To taki czas w którym wyhamowujemy po całym roku ciężkiej pracy i szczególnie te dni przed świętami, to czas zadumy i refleksji. Oprócz tego czasu, który spędzamy z najbliższymi z rodziną podczas wigilii i kolejnych dni świąt, jest to czas na to, by poszukać istoty Bożego Narodzenia. Myślę, że każdy z nas jest w stanie to odnaleźć, tylko trzeba się postarać. Przesłanie biblijne w związku z narodzeniem Pana Jezusa jest też dla nas takim znakiem, że my musimy odnaleźć to, co ze sobą niesie, czyli nadzieję na lepsze jutro, na lepszy czas, nadzieję na lepszy świat i jeśli uda nam się odnaleźć tą istotę Bożego Narodzenia, to też naszym zadaniem jest, żeby przekazać ją najbliższym i w kolejnych dniach kolegom i koleżankom z pracy – mówi J. Berlik. - Staram się tak zawsze zrobić, żeby każde święta co roku były takie wyjątkowe. Wyjątkowe były na pewno te święta, które spędziliśmy z żoną razem z naszą córką, która się narodziła. To był taki wyjątkowy czas, który traktowaliśmy jak największy dar i prezent od Stwórcy, że i u nas się narodziło małe dziecko. To był taki wyjątkowy czas – podkreśla.

Jarosław Grobelny, zastępca prezydenta Gniezna:
- Święta Bożego Narodzenie to przede wszystkim szansa, na to, by spotkać się w rodzinnym gronie, by złożyć sobie życzenia. To jest czas na chwilę zadumy, chwilę odpoczynku i zatrzymania się. Jest to niezwykle ważne przy bardzo intensywnej pracy, która każdego z nas angażuje w całym roku. To jest też kwestia dotycząca nadziei na przyszłość, to jest też możliwość radowania się z faktu, iż narodził się Pan Jezus i daj nam szansę, kolejną szansę na to, byśmy stawali się coraz lepszymi ludźmi – uważa J. Grobelny. - Jeśli chodzi o święta, które mi utkwiły w pamięci, to są takie święta z dzieciństwa, kiedy też nie było śniegu, a bardzo, bardzo chciałem otrzymać sanki. Otrzymałem te sanki, ale niestety rodzina musiała mnie na nich ciągnąć po bruku i po ulicy, dlatego że byłem dosyć upartym dzieckiem i natura nie przewidziała takiej możliwości, żeby ten śnieg spadł - wspomina. - Każde święta Bożego Narodzenia są szczególne i każde święta napawają nas taką radości, nadzieją i myślę, że każde święta warto przeżywać rodzinnie, w cieple rodzinnym i warto każde święta wspominać, bo ten czas nam bardzo szybko ucieka – zaznacza.

Andrzej Łozowski, wójt gminy Łubowo:
- Święta Bożego Narodzenia to już dzisiaj nie tylko zwyczaj i tradycja, ponieważ święta te zostały mocno skomercjalizowane. Tak mocno, że w listopadzie po Wszystkich Świętych są już reklamy tych świąt i jesteśmy nastawiani na zakupy, a tak nie powinno być – uważa A. Łozowski. - Boże Narodzenie to jest tradycja chrześcijańska, czyli to, co nas wiążę z Kościołem i z tymi korzeniami o których cały czas mówimy. Są to święta typowo rodzinne, nostalgiczne, kameralne, w trakcie których każdy z nas ma możliwość przemyśleń, zweryfikowania czasu który minął, a jednocześnie takiego wewnętrznego wyciszenia się w gronie rodzinnym – podkreśla wójt gminy Łubowo.

Kom. Sławomir Sikorski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie:
- Dla mnie to są najważniejsze święta w roku. To są święta bardzo rodzinne, kiedy zasiadamy przy rodzinnym stole i to jest taki czas wyciszenia, uspokojenia. Wprawdzie w mojej pracy nie zawsze te święta czy wigilię możemy spędzić razem z rodziną. Pracujemy w służbach mundurowych, gdzie 24 godziny na dobę, przez cały rok pełnimy służbę, więc kiedy możemy już te święta lub ich część spędzić z rodziną, to jest bardzo pięknie. Jeszcze przyjemniejszą rzeczą jest to, iż można najbliższych obdarować prezentami, można się spotkać i porozmawiać. Dla mnie te święta są najważniejsze i zawsze na nie czekam. Na pewno też święta Bożego Narodzenia były fajne, gdy był śnieg, bo wówczas ta atmosfera jest inna – mówi S. Sikorski. - Na pewno te święta z dzieciństwa były bardzo fajne, gdy się czekało na pierwszą gwiazdkę, na wigilię, a tak naprawdę na prezenty - wspomina. - Część świąt w moim życiu spędziłem w pracy. Jestem przyzwyczajony, że to są rodzinne święta, spędzane w spokoju, w radości, ale niestety na służbie miałem okazję uczestniczyć w święta w różnych interwencjach, gdzie dochodziło do tragedii, gdzie zamiast spokoju, trzeba było zabrać nietrzeźwego ojca lub członka rodziny, który w te święta rozrabiał – dodaje.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.