http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Przyszła zima, pamiętajmy o bezdomnych

Wyróżniony Fot. Straż Miejska Fot. Straż Miejska

Zima i silne mrozy to najtrudniejsza pora do przetrwania dla osób bezdomnych, samotnych, nieporadnych, niedołężnych, jak również znajdujących się pod wpływem alkoholu czy narkotyków. Mowa tutaj o ludziach przebywających na powietrzu lub w pomieszczeniach, które nie są ogrzewane. Coraz częściej w tym okresie słyszymy o osobach, które zmarły z wyziębienia. Zaczął się czas szczególnie niebezpieczny dla osób bezdomnych, a takich mamy sporo na terenie naszego miasta. Wystarczy kilka godzin, by doszło do wychłodzenia organizmu i śmierci.


Zima - zagrożenie dla bezdomnych

- Zima niesie ze sobą dla osób bezdomnych zagrożenie utraty życia z powodu wychłodzenia organizmu. Wiele z tych osób pomimo świadomości tego rodzaju zagrożeń nie zmienia trybu życia i nie szuka właściwej ochrony przed chłodem bądź podejmuje działania, które nie gwarantują im bezpieczeństwa. Ponadto nadużywany przez nich, w tych warunkach alkohol jest dodatkowym czynnikiem, który powoduje iż ryzyko utraty życia wzrasta. Zagrożenie utraty życia z powodu wychłodzenia dotyczy także osób niepełnosprawnych, w podeszłym wieku i bezdomnych - mówi st. asp. Anna Osińska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie. - Policja ma nie tylko prawny, ale i moralny obowiązek przeciwdziałania tragicznym zdarzeniom z udziałem osób bezdomnych i samotnych. Nasze działania zmierzają w kierunku minimalizacji występowania takich zdarzeń, ale również do tego, by każdy, kto znalazł się w sytuacji wymagającej pomocy, taką pomoc otrzymał - podkreśla.
    
Osoby takie często szukają w miarę ciepłego miejsca, aby dotrwać do kolejnego dnia i wykorzystują w tym celu przeróżne metody. Z pomocą wychodzą im pracownicy ośrodka pomocy społecznej, ale często bezdomni jej odmawiają, wybierając wolność i alkohol. Jednak osoba, która zdecyduje się skorzystać z takiej pomocy, może całkowicie odmienić swoje życie, a co najważniejsze po prostu przeżyć.
    
Policjanci na co dzień dokonują rozpoznania i penetracji miejsc przebywania bezdomnych, to jest ogródków działkowych, dworców, kanałów ciepłowniczych, klatek schodowych i niezamieszkanych domów. W przypadku ujawnienia osób przebywających w tych miejscach, policja oraz inna współpracujące z nimi służby porządkowe, doprowadzą te osoby do noclegowni, schronisk dla bezdomnych, czy też miejsc, w których będą one mogły otrzymać niezbędną pomoc. - Służby patrolowe zawsze zwracają szczególną uwagę na osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu, gdyż to właśnie one są najbardziej narażone na zamarznięcie - podkreśla A. Osińska.
    
Nie przechodźmy obojętnie obok człowieka, któremu grozi śmiertelne wychłodzenie. Skuteczność działań służb uzależniona jest także od naszej aktywności. Jeden telefon, a możemy uratować życie drugiemu człowiekowi.

Policja apeluje
- Każdy śpiący na ławce, osłabiony czy nietrzeźwy człowiek to sygnał do działania dla funkcjonariuszy. Policjanci nie są jednak w stanie być wszędzie. Dlatego zwracamy się do mieszkańców z apelem, aby nie ignorować takich osób. Noc spędzona w niesprzyjających warunkach atmosferycznych na ławce, w klatce schodowej, przy dodatkowym osłabieniu organizmu, może skończyć się dla nich tragicznie. Telefon przechodnia już nie raz uratował czyjeś życie - podkreśla A. Osińska.
    
Policja przypomina, że działania funkcjonariuszy mają charakter pomocowy, a nie represyjny. Nie należy się obawiać, że telefon do dyżurnego policji lub Straży Miejskiej przysporzy komukolwiek problemów.
    
- Nie bądźmy obojętni dla tych osób, być może nasza pomoc przyczyni się do tego, że uratujemy komuś życie. Informacje można przekazywać do gnieźnieńskiej komendy policji na numer 61 426-02-11 lub telefon alarmowy 997 - dodaje A. Osińska.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.