http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej

Wyróżniony W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej

Uroczystą mszą w Kościele Garnizonowym, a następnie Apelem Poległych w Parku Miejskim przed pomnikiem Pamięci Policjantów Zamordowanych w Twerze, uczczono w Gnieźnie Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.


73 lat mijają od odkrycia haniebnego mordu dokonanego na polskich jeńcach wojennych przez władze sowieckie. Największą część ofiar Zbrodni Katyńskiej stanowili polscy oficerowie przebywający w sowieckiej niewoli. Decyzja o dokonaniu egzekucji zapadła w roku 1940, a pierwsze masowe groby ujawniono 13 kwietnia 1943 roku. Data ta, stała się symbolicznym początkiem czczenia ofiar zbrodni. W Twerze zginęło także 19 synów ziemi gnieźnieńskiej – policjantów z Gniezna i okolic. To właśnie przed pomnikiem ich honorującym w Parku Miejskim im. gen. Władysława Andersa obchodzone są od kilku lat oficjalne uroczystości w naszym mieście.

W tegorocznych obchodach nie zabrakło przedstawicieli rodzin pomordowanych policjantów, pocztów sztandarowych, władz samorządowych, przedstawicieli wojska, służb państwowych, harcerstwa, organizacji kombatanckich oraz przedstawicieli parlamentarzystów. Uroczystość w Parku Miejskim rozpoczęła się od odśpiewania Hymnu Polskiego do którego zagrała Samorządowa Orkiestra Dęta pod kierownictwem kapelmistrza Klaudiusza Gładycha.

Chwilę później krótką modlitwę zmówił ks. płk. Piotr Gibasiewicz, kierując swoją pamięć ku pomordowanym: – I tylko pamięć została po tej Katyńskiej nocy. Pamięć nie dała się zgładzić, nie chciała ulec przemocy, tylko woła - sprawiedliwość. Sprawiedliwość prawdę po świecie niesie. Prawdę o jeńcach tysiącach zgładzonych w Katyńskim lesie.

Następnie głos zabrała Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński. – Stoimy dzisiaj w pokorze, aby zamanifestować, że prawdy nie da się ukryć. To ona stanowi fundament naszej wolności, a mogiły golgoty wschodu przypominają o prawdziwej cenie za Polskę w której obecnie żyjemy. Wspominając i z należnym szacunkiem obchodząc kolejną rocznicę Zbrodni Katyńskiej, jesteśmy również zobowiązani do podjęcia refleksji nad rolą historii w codzienności każdego człowieka. Przeszłość musi istotnie uczyć życia. Pokazywać wartości godne poświęcenia, a zarazem przestrzegać przed powtarzaniem błędów. Historię trzeba zgłębiać, trzeba strzec, pozwolić by kształtowała umysły i serca – podkreśla starosta.

Po krótkiej recytacji wykonanej przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie, mjr. Grzegorz Schmidt z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego odczytał Apel Poległych. Po nim ku pamięci ofiar zabrzmiała salwa honorowa, a zebrane delegacje przystąpiły do składania okolicznościowych wieńców i kwiatów.

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.