http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Za tydzień poznamy tegorocznych laureatów Gnieźnieńskiego Orła Białego!

Wyróżniony Za tydzień poznamy tegorocznych laureatów Gnieźnieńskiego Orła Białego!

W piątek, 17 lutego o godz. 18.00 w Centrum Kultury eSTeDe w Gnieźnie odbędzie się uroczystość wręczenia nagród Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego. Całość uświetni specjalny koncert karnawałowy, w którym wspólnie wystąpią gnieźnieńscy chórzyści i Powiatowa Orkiestra Dęta. Już można odbierać darmowe zaproszenia uprawniające do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu.


Po raz piąty zostaną wręczone nagrody Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego. Statuetka zwyczajowo ma trafić do dwóch laureatów, którzy w sposób szczególny zasłużyli się dla powiatu gnieźnieńskiego. W skład kapituły weszli: Beata Tarczyńska (obecny starosta), Dariusz Pilak, Jacek Kowalski i Krzysztof Ostrowski (poprzedni starostowie) oraz Teresa Marciniak (wdowa po pierwszym staroście gnieźnieńskim).

- To jest zawsze tak, że jedną nagrodę przyznaje się osobie, które zamieszkuje na terenie naszego powiatu, a druga osoba mieszka poza jego granicami i w jakiś sposób promuje powiat gnieźnieński. Ja nie zdradzę dzisiaj tych nazwisk, ale powiem, że te nagrody chyba zaskoczeniem dla nikogo nie będą, bo są to osoby dość znane – mówi Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński.

Do tej pory laureatami plebiscytu byli: Helena Kowalska i Stefan Jurga (2013), abp Henryk Muszyński i prof. Jerzy Strzelczyk (2014), Michał Bernard Wojtczak, Łukasz Kropaczewski (2015),  Jacek Weiss i Renata Szarzyńska (2016). - Kapituła zbiera się zwykle w drugiej połowie roku, jej obrady są tajne, tam nigdy nie ma głosowania, jest zasada konsensusu. Każdy członek przedkłada swoje propozycje i następnie jest dyskusja nad złożonymi kandydaturami - informuje Agnieszka Rzempała-Chmielewska, zastępca dyrektora Wydziału Promocji, Kultury, Turystyki i Sportu w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie.

- Możemy powiedzieć, że tym razem nie były to tylko dwie kandydatury, było ich dużo więcej. Potem szczegółowo był analizowany dorobek życiowy i zawodowy, a także wkład społeczny wszystkich tych osób. W zanadrzu jest zatem jeszcze wiele innych nazwisk, z których w latach następnych nie będzie problemu, aby taką nagrodę przyznawać – dodaje A. Rzempała-Chmielewska.

Tym razem w uroczystości będą mieli okazję uczestniczyć mieszkańcy miasta i powiatu, a darmowe zaproszenia już można odbierać w Centrum Kultury eSTeDe przy ul. Roosevelta w Gnieźnie.  Organizatorzy zdradzają, że wśród niespodzianek jest również przygotowywany dla gości słodki poczęstunek.

Tegorocznemu wręczeniu statuetek Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego będzie towarzyszył specjalny koncert karnawałowy, podczas którego wystąpią Orkiestra Powiatu Gnieźnieńskiego oraz soliści Chóru Metrum z Gniezna. - Tu chyba trzeba podkreślić, że po raz pierwszy będzie miała miejsce taka fuzja, co jeszcze bardziej uatrakcyjnia ten koncert. To także jest taka mała premiera wszystkich tych wydarzeń muzycznych, które będą się odbywały w tym roku. To będzie bardzo dobrze dobrany repertuar, który zapewne zaspokoi muzycznie wszystkie gusta, przede wszystkich bardzo popularny ostatnio repertuar muzyki filmowej, jak również już taki typowo karnawałowy. Nie zabraknie także polskich akcentów, bo pojawią się też utwory muzyka bardzo cenionego, który wywarł ogromne piętno na nas wszystkich, czyli wokalista Czesław Niemen i to będzie okazja, aby jego muzykę przypomnieć – zachęca Jerzy Berlik, wicestarosta gnieźnieński.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.