http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Nowa polityka mieszkaniowa prezydenta Budasza

Cztery nowe bloki mieszkalne oraz piętnaście działek ze specjalną bonifikatą dla zabudowań jednorodzinnych, to główne założenia nowej polityki mieszkaniowej, którą dzisiaj ogłosił Tomasz Budasz, prezydent Gniezna.


Władze miejskie przedstawiły dziś plany rozwoju budownictwa mieszkaniowego w Gnieźnie, które będzie rozwijane na działce znajdującej się przy ulicy Cymsa, po tzw. dawnych barakach mieszkalnych. W tym miejscu o łącznej powierzchni 1.800 metrów kwadratowych w latach następnych mają stanąć cztery bloki komunalne. - Po wielu miesiącach bardzo ciężkiej pracy możemy powiedzieć, że zaczynamy nową politykę mieszkaniową. Z jednej strony zamierzamy wybudować bloki przy ul. Cymsa. W pierwszym okresie będą to dwa boki, jeden socjalno-komunalny, a drugi o charakterze senioralnym, do którego będziemy chcieli zaprosić tych seniorów, którzy obecnie zamieszkują w naszych lokalach, często dużych mieszkaniach, a to są już osoby samotne – mówi Tomasz Budasz, prezydent Gniezna.

Uruchomiony zostanie także nowy program dla osób chcących kupić działkę pod budowę wolnostojącą. Na ten cel już wytyczono 15 działek w okolicach ulicy Orzeszkowej: pięć nieruchomości mieści się przy ul. Tuwima, pięć innych przy ul. Rodziewiczówny, cztery następne przy ul. Gombrowicza, a także jedna przy ul. Iwaszkiewicza. - To jest sprzedaż miejskich działek z bonifikatą, która będzie sięgała aż 75 proc. Obrazowo mówiąc, jeżeli działka kosztować będzie ok. 80 tys. zł, to kwota końcowa, którą zapłaci nabywca wyniesie ok. 20 tys. zł – wyjaśnia T. Budasz, który chce w ten sposób zachęcać młodych do osiedlania się w Pierwszej Stolicy Polski. - Chcę zachęcić młodych Gnieźnian, żeby tutaj pozostali, by tutaj budowali swoje domy i tutaj płacili podatki. Myślę również o tym, żeby zachęcić w ten sposób inne osoby do osiedlania się w Gnieźnie, które boryka się z tym kadrowym problemem, z brakiem wykwalifikowanych fachowców o charakterze technicznym, aby oni mieli możliwość osiedlenie się w naszym mieście – argumentuje prezydent Gniezna.

Dwa bloki mieszkalne mają powstać w roku 2017 i 2018 przy ul. Cymsa za za kwotę 12 milionów złotych. - Ta inwestycja będzie polegała w pierwszym etapie na budowie dwóch bloków. Blok pierwszy, to będzie tzw. blok senioralny, a więc skierowany do osób starszych mieszkających w zasobach komunalnych, które często zajmują duże lokale, które trudno utrzymać. Zaoferujemy tutaj 26 mieszkań o pow. 30-50 m kw. w bloku trzykondygnacyjnym: parter, I i II piętro. W środku będzie winda i opiekun dla osób starszych, a na zewnątrz budynku ogrodzona strefa aktywności i miejsce spotkań – informuje Michał Powałowski, wiceprezydent Gniezna. W drugim budynku, na parterze zostanie usytuowany obiekt sklepowy, a na I, II i III pietrze zostaną wybudowane mieszkania socjalne. - Tutaj będzie 46 mieszkań socjalnych i komunalnych o powierzchniach nieco większych, od 35 do 55 m kw. z placem zabaw dla dzieci. O takie mieszkania będą mogły się starać również mieszkańcy naszych zasobów komunalnych, którzy mają dobrą historię płacenia. W jednym i drugim budynku planujemy oczywiście także hale garażowe pod tymi blokami, a także parkingi na terenie przyległym – dodaje M. Powałowski.

A na czym będzie polegała druga część tego programu, która dotyczy powierzchni zaplanowanej dla tej inwestycje w ok. ulicy Orzeszkowej? - Przewidujemy, że osoby, które nie posiadają odpowiednich środków, by kupić działkę na rynku komercyjnym, będą mogli skorzystać z naszej propozycji. Będą mogli wejść w posiadanie takiej działki jako wieczysty użytkownik za 15 proc. ceny wartości działki, a po spełnieniu określonych warunków, czyli np. wybudowaniu domu w okresie do 6 lat od zawarcia umowy, dostaną możliwość wykupienia tej działki na własność z zastosowaniem 75-proc. bonifikaty od ceny nabycia, wpłacając wówczas kolejne 10 proc. wartości takiej działki – tłumaczy Jarosław Polaszewski, dyrektor Wydziału Mienia Komunalnego w Urzędzie Miejskim w Gnieźnie. - Ogłoszenie przetargu planowane jest na drugą połowę kwietnia. Informacje na ten temat zamieścimy w lokalnych mediach, w Biuletynie Informacji Publicznej na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego. Akty notarialne najprawdopodobniej zaczniemy podpisywać na przełomie czerwca i lipca – zapowiada J. Polaszewski.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.