http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Nagrody Orła Białego wręczone!

Wyróżniony Nagrody Orła Białego wręczone!

Niemiecki pastor, który jest pomysłodawcą oraz organizatorem pielgrzymek ekumenicznych z udziałem Polaków i Niemców oraz Gnieźnianka, który od lat pomaga osobom ubogim i bezdomnym, to tegoroczni laureaci nagród Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego. W piątkowy wieczór miało miejsce uroczyste ogłoszenie nagrodzonych, którym wręczono stosowne statuetki i których oklaskiwała po raz pierwszy otwarta widownia.


W sali widowiskowej Centrum Kultury eSTeDe w Gnieźnie wręczone zostały nagrody Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, które w tym roku trafiły do Justusa Werdina oraz Marii Chwiałkowskiej-Grygiel. - Jednomyślność kapituły świadczy tutaj o tym, że jest to trafny werdykt – mówi Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński i przewodnicząca kapituły, która wyłoniła laureatów.

Dodajmy, że w skład kapituły oprócz obecnej starosty weszli także jej poprzednicy: Dariusz Pilak, Jacek Kowalski, Krzysztof Ostrowski oraz Teresa Marciniak, wdowa po pierwszym staroście gnieźnieńskim. - Pan Justus Werdin działa na rzecz dialogu wielokulturowego i jest inicjatorem oraz kontynuatorem pielgrzymek ekumenicznych z Gniezna do Magdeburga i z Magdeburga do Gniezna, on jest takim przykładem prowadzenia dialogu w duchu pojednania polsko-niemieckiego. Pani Maria Chwiałkowska-Grygiel działa wśród osób bezdomnych i swoją codzienną pracą pokazuje, że ta praca jest niezmiernie pożyteczna i pożądana, bo wiele osób wyprowadziła z tej bezdomności – uzasadnia wybór B. Tarczyńska.

Justus Werdin jest niemieckim pastorem kościoła w Greiffenbergu, który od dawna pracuje na rzecz dialogu i refleksji w sprawie pojednania narodów: polskiego i niemieckiego. Co roku organizuje pielgrzymki siedmiodniowe, których uczestnicy (Polacy i Niemcy) w sposób dowolny muszą wspólnie pokonać odległość 400 kilometrów, między Gnieznem a Magdeburgiem, a robi już to od 13 lat. - Nawet na to nie liczyłem, to jest niespodzianka. Cieszę się, a jednocześnie mi jest przykro, bo nie bardzo rozumiem, dlaczego ja taką nagrodę dostaję, a nie ktoś inny. Te nasze pielgrzymki nie tylko dla mnie, ale także dla wielu ludzi, którzy w nich uczestniczyli to jest fundament do nowej spirytualności. To coś takiego, co bardziej łączy niż dzieli – zauważa Justus Werdin.

Maria Chwiałkowska-Grygiel jest założycielką i sekretarzem Powiatowego Stowarzyszenia Na Rzecz Pomocy Bezdomnym i Integracji Społecznej w Gnieźnie "DOM". - Ja jestem wzruszona i przeszczęśliwa, dlatego że tą statuetką i tym wyróżnieniem zostaje podkreślone całe moje dzieło, któremu poświęciłam tyle lat swojego życia. Ta nagroda zdecydowanie podnosi rangę tego dzieła, bo to na co dzień jest taka zwykła rzecz i ja jeszcze wczoraj pytałam się, czy na pewno o mnie chodzi. To jest piękne, że takie właśnie działania, czyli praca z ubogimi i bezdomnymi jest w Gnieźnie tak bardzo doceniona. To mnie cieszy bardzo – podkreśla Maria Chwiałkowska-Grygiel, którą w środowisku bezdomnych aktywnie działa od 13 lat. -  Wiele osób, które dzisiaj tutaj są, one również z tego się cieszą. To moi współpracownicy, osoby pomagające, a nawet zawsze życzliwe media, które bardzo wiele pomogły w promocji tego zadania, to jest nasze wspólne dzieło. To są także moi panowie bezdomni, którzy podejmują te wszystkie wyzwania, które ja dla nich wymyślam. To także mój mąż, któremu dziękuję szczególnie – dodaje M. Chwiałkowska-Grygiel.

Tegorocznemu wręczeniu statuetek Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego towarzyszył specjalny koncert karnawałowy, podczas którego wspólnie wystąpili: Orkiestra Powiatu Gnieźnieńskiego oraz soliści Chóru Metrum z Gniezna. - Udało się tu zrealizować coś takiego, o czym dużo wcześniej już były rozmowy, żeby połączyć swoje siły i tak zostaliśmy poproszeni, by w dzisiejszym koncercie wystąpić w repertuarze rozrywkowym wspólnie z nowym big-bandem gnieźnieńskim. Mam nadzieję, że będzie to udany początek współpracy i może w przyszłości razem wystąpimy w jeszcze szerszym składzie – mówi Andrzej Cieśliński, solista Chóru Metrum, który wykonał szlagierowy przebój „Pod Papugami” z repertuaru Czesława Niemena.

Nagrody Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego przyznano po raz piąty. Po raz pierwszy natomiast uroczystość miała otwarty charakter i udział w niej mógł wziąć każdy mieszkaniec naszego powiatu. Gości na koniec zaproszono na mały bankiet, w trakcie którego wszystkich poczęstowano jubileuszowym tortem i kawą.

1 komentarz

  • ZośkaD
    ZośkaD poniedziałek, 20, luty 2017 09:11 Link do komentarza Raportuj

    Muzycy świetnie grali. Szkoda, że ta gala odbyła się w tak malej sali - w ESTEDE. Gdyby uroczystość odbyła się choćby w teatrze, czy jeszcze lepiej w auli ILO to nasza muzyka naszej orkiestry brzmiałaby genialnie. Promujmy to co dobre. Pozdrawiam nagrodzonych Orłami i wykonawców.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.