http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpghttp://informacjelokalne.pl/images/banners/nbaner01.jpg

„Szlak Piastowski jest źródłem wielu kontrowersji. Tu jest suma monologów, a brakuje dialogu”

Wyróżniony „Szlak Piastowski jest źródłem wielu kontrowersji. Tu jest suma monologów, a brakuje dialogu”

Rozpoczyna się debata społeczna pt. „Szlak Piastowski. Jaki? Przebudowa – Założenia – Perspektywy". Inicjatorzy tego pomysłu uważają, że najlepszym miejscem do nawiązania tego typu dyskusji jest właśnie uniwersytet, czyli miejsce neutralne politycznie. Do uczestnictwa w debacie zostały zaproszone osoby związane ze Szlakiem Piastowskim, a w rolach ekspertów wystąpią: prof. Armin Mikos von Rohrscheidt, dr Klaudiusz Święcicki, Włodzimierz Łęcki i Tomasz Wiktor.


Szlak Piastowski jest unikatowym szlakiem turystycznym w skali całej Polski, o którego wyjątkowości świadczą bezcenne zabytki kultury materialnej, położone wzdłuż jego przebiegu. W roku 2011 została podjęta decyzja o jego przebudowie, a wprowadzone zmiany wywołały szereg kontrowersji, dzieląc opinię publiczną na zwolenników i przeciwników tych przekształceń. - Ja dobrze pamiętam z mojej wczesnej młodości, że Szlak Piastowski był naprawdę odwiedzany, przecież cieszył się ogromną popularnością, organizowano wspaniałe wycieczki, które przejeżdżały przez Wielkopolskę i etapowo pokazywano, czego to dotyczy, co tu się wydarzyło, z czym to się wiąże. Od jakiegoś czasu to gdzieś odeszło zupełnie na bok, obecnie to się ogranicza do wyjazdu na Lednicę, do Gniezna i koniec. Brakuje koordynacji, choć są takie osoby, które dążą do tej koordynacji i przywrócenia tego szlaku w takiej świadomości ogólnospołecznej, ale są też osoby, które to inaczej postrzegają. To będzie właśnie temat tej dyskusji, do której zapraszamy - zachęca prof. Leszek Mrozewicz, dyrektor Instytutu Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie.

Debata odbędzie się w poniedziałek, 13 marca od godz. 10.00 w auli Instytucie Kultury Europejskiej UAM przy ulicy Kostrzewskiego w Gnieźnie. - My tak naprawdę nie wiemy, na jakim etapie jest ta cała przebudowa i co się zmieniło w ostatnich trzech latach. Dochodzą sygnały o zorganizowanych imprezach czy eventach, że nie było tam tylu gości, ilu się spodziewano i ilu potem podano do wiadomości publicznej. To są takie drobiazgi, ale chcemy o tym rozmawiać. My nie zakładamy, że wypracujemy jakąś nową koncepcję, ale przynajmniej pokażemy, jak wygląda ten stan przebudowy i jakie są tutaj perspektywy. Uniwersytet jest miejscem najlepszym do tego, żeby o takich rzeczach mówić na takim właśnie gruncie neutralnym – mówi prof. Janusz Karwat, wykładowca Instytutu Kultury Europejskiej, kierownik Zakładu Studiów Gnieźnieńskich.

W roli ekspertów wystąpi m.in. prof. Armin Mikos von Rohrscheidt, którego koncepcja aktualnie jest realizowana oraz Tomasz Wiktor z Departamentu Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu. - Będzie także dr Włodzimierz Łęcki, krajoznawca i były wojewoda poznański oraz dr Klaudiusz Święcicki z Katedry Turystyki i Rekreacji UAM w Poznaniu, który jest urodzonym gnieźnianinem. Całość dyskusji moderować będzie dr Wiesław Banach z Instytutu Kulturoznawstwa w Poznaniu. Pojawią się także prawie wszyscy starostowie z województwa wielkopolskiego i dyrektorzy urządów, którzy zajmują się tematem turystyki – informuje dr Kamil Wasilkiewicz z IKE.

- My mamy przede wszystkim w Polsce problem z rozmawianiem. Nie potrafimy ze sobą rozmawiać, a Szlak Piastowski jest źródłem wielu kontrowersji. Tu jest suma monologów, a brakuje dialogu. Szlak Piastowski bardziej istnieje w naszej świadomości niż w przestrzeni publicznej, a chodzi przecież o to, aby ten szlak nie był tylko pewną formułą geograficzno-historyczną, ale również żeby wypełnić go treścią. Szlaki historyczne, tak samo jak edukacja odgrywają bardzo dużą rolę w budowaniu świadomości, a nam w Polsce samoświadomości niestety brakuje, a dlaczego szlaki turystyczne przestały być ważne? Żyjemy w czasach chciwości, kiedy wszystko podlega ocenie ekonomicznej, a nie zawsze ekonomizacja jest dobra, dlatego są pewne działania pro publico bono, które powinniśmy robić nawet wtedy, gdy one nie przynoszą zysków – podsumowuje prof. Leszek Wetesko, historyk mediewista, wykładowca Instytutu Kultury Europejskiej w Gnieźnie.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.