http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Piotr Gruszczyński zaprasza na „Dzień dla Biznesu”

Wyróżniony Piotr Gruszczyński zaprasza na „Dzień dla Biznesu”

To będzie okazja, by się nieco bardziej zagłębić w wiedzę praktyczną, która dotyczy podmiotów prowadzących różne działalności gospodarcze i czasem napotykają na prawne nowości, z którymi najczęściej nie potrafią sobie poradzić. Naprzeciw takim właśnie dylematom ma wyjść spotkanie połączone z kilkoma szkoleniami, które za dwa tygodnie zostanie zorganizowane w Gnieźnie. Organizatorem spotkania jest oddział Wielkopolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gnieźnie, a jej plany wybiegają już dużo dalej, bo dziś mówiło się już o tym, aby zacząć takie spotkania cyklicznie organizować, a w niedalekiej przyszłości przy tej organizacji ma zostać również utworzony sąd arbitrażowy dla przedsiębiorców.


We wtorek, 26 września od godz. 10.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie odbędzie się konferencja ekonomiczna pt. „Dzień dla Biznesu”, której prelegentami będą Wojciech Kruk i Michał Kałuża. – Pierwszy z naszych prelegentów to jest twórca chyba jednej z najbardziej rozpoznawalnych marek jubilerskich w Polsce „W. Kruk Case Studies” i on będzie opowiadał, w jaki sposób osiągać sukcesy w biznesie na podstawie doświadczeń zdobytych podczas prowadzenia swojej działalności biznesowej – mówi Piotr Gruszczyński, przewodniczący gnieźnieńskiego oddziału WIPH, który zrzesza obecnie ok. podmiotów gospodarczych. – Michał Kałuża natomiast od 20 lat prowadzi biuro rachunkowe, jest doradcą finansowym i prowadzi szkolenia w zakresie prawa podatkowego i w tym drugim punkcie też chcemy zaprosić do udziału w szkoleniu, które zostanie podzielone na cztery części – dodaje P. Gruszczyński.

Chętni muszą najpierw wypełnić specjalny formularz zgłoszeniowy, który można znaleźć na stronie internetowej, która została utworzona dla tego wydarzenia: www.dziendlabiznesu.pl – Temat pierwszy dotyczyć będzie podatku VAT i tego, jakie błędy najczęściej popełniają przedsiębiorcy podczas rozliczania tego podatku. Następnie przygotowujemy dwa panele zatytułowane: „Samochód w Firmie” i „Odwrotne Obciążenie”. Na koniec powiemy natomiast o zmianach czkających mikroprzedsiębiorstwa, które zatrudniają do 10 pracowników i tu skupimy nasza uwagę przy tym „jednolitym pliku kontrolnym” i wysyłce elektronicznej – opowiada Michał Kałuża, prezes FINexpert.

- Szykuje się nam duża rewolucja od 1 stycznia dla małych przedsiębiorców. Ten „jednolity plik kontrolny” to jest plik, który podatnicy muszę wysyłać do Urzędu Skarbowego w formie elektronicznej i w tym pliku mają znajdować się wszystkie informacje dotyczące zarówno sprzedaży, jak również zakupów. To będą bardzo informacje szczegółowe, czyli komu fakturę wystawiliśmy i na jaką kwotę, jaki kontrahent i to podatnicy będą musieli składać w każdym miesiącu. To będzie dotyczyło wszystkich, nawet firmy, które nie zatrudniają pracowników, a są tzw. Vatowcami – tłumaczy M. Kałuża.

Na koniec konferencji jest także przewidziany panel dyskusyjny. Takie spotkania mają być teraz cyklicznie organizowane w każdym kwartale. W niedalekiej przyszłości WIPH chce również powołać w Gnieźnie na wzór istniejących w większych miastach sąd arbitrażowy, który rozstrzygałby spory pomiędzy przedsiębiorcami. – To są spory wynikające z umów podpisanych między poszczególnymi przedsiębiorstwami. Najważniejszym warunkiem prawnym będzie tutaj zamieszczenie w umowie klauzuli, że wszelkie spory, które mogłyby wyniknąć z tej umowy będą właśnie rozstrzygane przed takim sądem – wyjaśnia Jakub Kruczek, gnieźnieński prawnik, który będzie teraz czynił starania, aby taki podmiot przy WIPH powstał. – Sądy arbitrażowe są często o kwestie rachunków niezapłaconych czy sporów, które mogą zaistnieć pomiędzy podmiotami gospodarczymi – dopowiada Piotr Gruszczyński, który młodemu adwokatowi to zadanie powierzył. – Ten sąd dawałby możliwość rozstrzygania tego typu sporów w sposób szybki, elastyczny, anonimowy i dużo tańszy. Takie wyroki, jeśli nie zostaną zaskarżone do sądu powszechnego są zdatne do egzekucji – dodaje J. Kruczek.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.