http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpghttp://informacjelokalne.pl/images/banners/nbaner01.jpg

„Kumulujemy wszystko w jednym miejscu”, czyli szpitalne nowinki

Wyróżniony „Kumulujemy wszystko w jednym miejscu”, czyli szpitalne nowinki

W nowej lokalizacji od października będzie świadczona nocna oraz świąteczna opieka zdrowotna w ramach Szpitala „Pomnik Chrztu Polski” w Gnieźnie. Zmiany czekają także Szpitalny Oddział Ratunkowy, który ma zostać niebawem powiększony i doposażony. Kierownictwo gnieźnieńskiego ZOZ-u czeka teraz już tylko na decyzję w sprawie ministerialnego dofinansowania całej inwestycji.


Zmiany wychodzą naprzeciw założeniom Ministerstwa Zdrowia, które od nowego miesiąca wprowadza obowiązek utworzenia Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej. – Jak wiadomo, właśnie wchodzi w życie nowy system finansowania oraz rozliczania i kontraktowania usług świadczonych w ramach szpitali i około szpitalnych, bo jako szpital znaleźliśmy się w tej sieci szpitali ogólnopolskich na drugim poziomie, czyli w grupie szpitali wojewódzkich, czy raczej regionalnych. To właśnie nakłada na nas obowiązek uruchomienia takiego punktu, w ramach nocnej i świątecznej opieki lekarskiej i pielęgniarskiej – wyjaśnia Krzysztof Bestwina, dyrektor Zakładu Opieki Zdrowotnej w Gnieźnie, który przypomina, że dotąd opieka taka była świadczona przy pogotowiu ratunkowym przy ulicy Wyszyńskiego.

Teraz w każdej sprawie będziemy się mogli kierować do punktu mieszczącym się przy ulicy 3 Maja 37, obok podjazdu na Szpitalny Oddział Ratunkowy, gdzie teraz każdorazowo ma pełnić dyżur aż trzech lekarzy. – Robimy więc taki ruch, że kumulujemy wszystko w jednym miejscu, ale nie tam, gdzie mamy SOR, tylko piętro niżej i tam będziemy udzielać świadczeń w ramach ambulatoryjnej opieki lekarskiej i pielęgniarskiej. To nam pozwoli na pewno skrócić kolejki na SOR, gdzie często ludzie kierowali się ze zwykłymi schorzeniami, np. z podwyższoną temperaturą czy jakimiś innymi drobnymi powikłaniami czy urazami – opowiada dyrektor ZOZ-u.

Punkt Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej będzie czynny w dni powszednie w godz. 18.00 – 8.00 dnia następnego i w soboty oraz niedziele, a także w dni świąteczne przez całą dobę. – Ta zmiana spowoduje, że nie będzie już kilku lokalizacji i nie będzie takich sytuacji, kiedy pacjent musiał podejmować sam decyzję, do której lokalizacji ma się udać. Teraz pacjent będzie udawał się do jednej lokalizacji, w której osoba dyżurująca będzie decydowała, czy taki pacjent kwalifikuje się do lekarza Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej, czy do lekarza, który pracuje w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym – dodaje K. Bestwina.

Kierownictwo ZOZ-u czeka także na decyzję w sprawie przyznania dotacji ministerialnej w wysokości 6 000 000 złotych, za które miałby zostać powiększony i wyremontowany, ale również doposażony cały Szpitalny Oddział Ratunkowy. – Teraz czekamy na decyzje Ministerstwa Zdrowia, gdyż złożyliśmy tam wnioski na remont SOR-u i na budowę lądowiska dla helikopterów. Przy okazji złożyliśmy też uzupełnienie wniosku o nowy tomograf komputerowy i nowy roentgen. Oczekujemy teraz tylko na ocenę merytoryczną i decyzję ostateczną – mówi K. Bestwina.

Remont mógłby się rozpocząć jeszcze przed końcem tego roku. – Myślę, że to się uda i w taki sposób z końcem przyszłego roku, albo z początkiem 2019 roku oddamy do użytku nowy Szpitalny Oddział Ratunkowy, który będzie spełniał już wtedy naprawdę wszystkie wymagania, i lokalowe, i osobowe, i sprzętowe. To będzie ważny moment dla nas wszystkich, dla samego personelu, ale też dla pacjentów, którzy wreszcie będą leczeni w warunkach komfortowych, a nie takich, jakie mamy obecnie, bo jest pewien ścisk lokalowy – podsumowuje dyrektor ZOZ-u.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.