http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Nauczyciel jest tylko pewnym drogowskazem”

Wyróżniony „Nauczyciel jest tylko pewnym drogowskazem”

Dziesięć procent kadry placówek oświatowych prowadzonych przez powiat gnieźnieński zostało nagrodzonych z okazji przypadającego przed trzema dniami Dnia Edukacji Narodowej. Dziś wręczono im wyróżnienia, a wraz z nimi złożono życzenia, by dobre wychowanie i wykształcenie młodego pokolenia w przyszłości zaowocowało na rzecz naszego dobra wspólnego.


We wtorkowe popołudnie w Centrum Kultury eSTeDe odbyło się spotkanie z nauczycielami i pracownikami szkół oraz jednostek oświatowych, których organem prowadzącym jest tutejsze Starostwo Powiatowe. Z życzeniami do zebranych nauczycieli przyszedł Jerzy Paweł Lubbe, dyrektor Wydziału Oświaty w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie. Czego życzył nauczycielom w pierwszej kolejności? – Wytrwałości! To jest praca bardzo trudna i niekiedy niedoceniana przez część społeczeństwa. My mamy natomiast nauczycieli bardzo dobrze wykształconych w powiecie gnieźnieńskim, oni prowadzą doskonale cały proces dydaktyczny i wychowawczy. Dziś będzie okazja wyróżnić najlepszych nauczycieli i jest tutaj pewna przypadkowa zbieżność, u nas pracuje na etatach pedagogicznych 580 nauczycieli i jest 58 nagród – przekazuje Jerzy Paweł Lubbe.

- Nauczycielom złożyć należy też podziękowania za ten trud edukacji, który ponoszą codziennie. Każdy z nas był uczniem i każdy wie, na czym ich praca polega i myślę, że trzeba im za to przede wszystkim podziękować, co też dziś chcemy uczynić – dodaje chwile później wicestarosta gnieźnieński Jerzy Berlik.

Pośród wyróżnionych jest dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie, który bardzo skromnie komentuje odbiór swojej nagrody. – Ja myślę, że to jest nagroda przede wszystkim dla placówki, bo wszyscy nauczyciele pracują na szkołę i dzięki temu ta szkoła osiąga wyniki, a więc każda nagroda dyrektora jest nagrodą pracowników – mówi Paweł Matkowski, dyrektor I LO. Jak zauważa, od roku kieruje taką szkołą, której nie można nie lubić. – Same tradycje tej szkoły powodują, że człowiek jest przywiązany do tego, co się dzieje w jej środku i też utożsamia się z tym, co zrobili poprzednicy i co robią nauczyciele, co robią uczniowie – opowiada P. Matkowski.

A co czuje nauczyciel, który dostaje nagrodą za swoją pracę? – Czuje radość, bo ta nagroda jest wynikiem pracy uczniów i moim także, to jest więc nie tylko moja nagroda, ale też moich uczniów. Oni osiągają przecież jakieś sukcesy w nauce, a nauczyciel jest tylko pewnym drogowskazem i jakimś kierownikiem, który pokazuje im drogę, jak do tej wiedzy dochodzić – podkreśla Magdalena Krawczyk, nauczyciel Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 przy ulicy Cieszkowskiego. – To jest sukces uczniów i dopiero w drugiej kolejności mój sukces, a tzw. dzień nauczyciela, to jest nazwa potoczna, bo w rzeczywistości mamy Dzień Edukacji Narodowej i tu obchodzimy święto uczniów, nauczycieli i wszystkich pracowników, którzy są w pracę szkoły zaangażowani i życzenia należą się nie tylko nauczycielom – dodaje M. Krawczyk.

Na koniec jeszcze warto przypomnieć, że codzienne wykonywanie zawodu nauczyciela, to praca niełatwa. – To jest praca trudna. Zbieramy przez lata jakieś doświadczenia, ale uczymy się naprawdę od nowa co godzinę z każdą kolejną grupą uczniów, z którą trzeba potrafić pracować, z każdą grupą pracuje się inaczej, bo młodzież jest różna. Z biegiem czasu człowiek oczywiście jakoś opanowuje tę sytuację, ale tak naprawdę nauczyciel musi uczyć się przez całe życie, tak jak lekarz, który też musi zdobywać na nowo wiedzę i ją wciąż udoskonalać – mówi Anna Zielińska, nauczyciel Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 przy ulicy Cieszkowskiego w Gnieźnie. – A czego należy życzyć nauczycielom? Na pewno trochę wypoczynku i takiej pogody ducha oraz cierpliwości, której i tak dużo mają i żeby może uczniowie byli bardziej otwarci i skupieni na zajęciach – podsumowuje A. Zielińska.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.