http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„To był taki pierwszy krok do naszej wolności”

Wyróżniony „To był taki pierwszy krok do naszej wolności”

O tym trzeba pamiętać, a nie każdy zdaje sobie sprawę, że 99 lat temu podczas Obrony Lwowa walczyli również gnieźnianie. Dziś ofiary tamtych walk uczczono za sprawą symbolicznej uroczystości. Przy okazji nie mogło zabraknąć małej lekcji historii o tamtych walkach.


To był pierwszy polski konflikt międzynarodowy w przededniu odzyskania przez Polskę niepodległości. Spór polsko-ukraiński o Lwów, którego głównymi bohaterami byli uczniowie ze szkół powszechnych, trwał przez ponad pół roku. – Tam ruszyła kompania z Wielkopolski. Włączyli się w to również gnieźnianie, ich było wtedy pięćdziesięciu i na lwowskim cmentarzu jest dwóch gnieźnian pochowanych, a ciała dwóch innych zabrała rodzina. Takie jedno nazwisko pamiętam i to jest Krygier, takie dosyć znane nazwisko – mówi Janusz Sekulski, prezes oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Wschodnich w Gnieźnie, który corocznie organizuje uroczystości na Skwerze Orląt Lwowskich. – To był taki pierwszy krok do naszej wolności. To było pierwsze tak naprawdę zwycięskie powstanie, a trochę później dopiero było powstanie wielkopolskie. To było przecież 1 listopada, a wtedy Polska jeszcze nie była wolna. Piłsudski natomiast wyszedł dopiero z Magdeburga 11 listopada i państwo polskie wtedy się tworzyło, a Kresy Wschodnie już dawno walczyły – przypomina.

Po stronie polskiej w walkach uczestniczyło ok. 6 tys. ludzi, z czego śmierć poniosło 439 żołnierzy i służby sanitarnej, w tym 12 kobiet i 120 uczniów.  Ostatecznie ukraińskie wojska 22 maja 1919 roku cofnęły oblężenie lwowskich przedmieści. – Należy pamiętać, że wtedy ruszyła młodzież i że we Lwowie były takie trzy punkty oporów. Jednym z nich była Szkoła im. Henryka Sienkiewicza, drugim dowodził płk. Ludvik De Laveaux, a trzecia nazwa to był Łoziniec, tam był akademik i w tym czasie trwał ogólnopolski zjazd studentów ze wszystkich zaborów, którzy także ruszyli do walki. Tam wtedy w pierwszej kolejności ginęli właśnie ówcześni gimnazjaliści, czyli ówcześni licealiści i ci studenci – dodaje J. Sekulski.

Po krótkiej ceremonii przybyłe delegacje tradycyjnie złożyły wiązanki kwiatów oraz znicze, a biskup Bogdan Wojtuś odmówił modlitwę w intencji poległych. Zaprezentowano również krótki program poetycko-muzyczny. Co cieszy jednak dodatkowo, po raz pierwszy od dłuższego czasu w uroczystości wzięła udział młodzież. Pod pomnik harcerski dziś przyszli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 8, z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Odzieżowych i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gnieźnie.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.