http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpghttp://informacjelokalne.pl/images/banners/nbaner01.jpg

Historyczne warsztaty w Żydowie! Upieczono 1300 rogali!

Wyróżniony Historyczne warsztaty w Żydowie! Upieczono 1300 rogali!

Dzisiaj w godzinach popołudniowo-wieczornych w Szkole Podstawowej w Żydowie odbyły się Warsztaty Kulinarne Pieczenia Tradycyjnych Rogali. W przedsięwzięciu tym wziął udział także Tadeusz Szymanek, burmistrz miasta i gminy Czerniejewo, jak również przedstawiciele naszej redakcji. Efektem – trwających kilka godzin warsztatów – było przygotowanie ponad 1300 rogali! Zostaną one rozdane podczas Narodowego Święta Niepodległości w Czerniejewie i Żydowie!


Jak podkreśla uczestnik warsztatów, burmistrz gminy Czerniejewo Tadeusz Szymanek, okazją do zorganizowania warsztatów są obchody św. Marcina przypadające 11 listopada, czyli w nasze Narodowe Święto Niepodległości. - Mamy jutro dwie uroczystości Święta Niepodległości, w Czerniejewie i w Żydowie, i dlatego pieczemy rogale dla naszych mieszkańców by mogli skosztować tego świetnego wypieku. W warsztaty zaangażowała się szkoła w Żydowie, Urząd Gminy w Czerniejewie, panie z Czerniejewskiego Koła Kobiet Aktywnych, seniorzy i ci wszyscy, którzy chcieli i którzy coś potrafią – mówi T. Szymanek. - Część rogali zostanie w sobotę, w Święto Niepodległości, rozdanych, a część zostanie skosztowanych już po uroczystościach podczas spotkania przy kawie – dodaje i zaznacza, że jest to pierwsza w historii gminy Czerniejewo taka inicjatywa.

Koordynujący całość warsztatów Tomasz Ryszczuk, sołtys Gębarzewa i szef kuchni w Szkole Podstawowej w Żydowie poinformował nas, że planowane jest upieczenie ponad 1300 rogali. - W naszych warsztatach bierze udział blisko 20 osób. Rogale są z ciemnym makiem, z powidłami, z marmoladą oraz z masą grylażową – wyjaśnia T. Ryszczuk. - Przygotowanie rogali trwa od godz. 16.00 i potrwa, tak myślę, przez kilka godzin. Jak na nasze możliwości, gdzie panie robią to wspólnie po raz pierwszy, jestem z ich pracy bardzo zadowolony – dodaje.

Przy okazji tej inicjatywy, zapytaliśmy T. Ryszczuka o przepis na rogale. - Kilogram mąki, 10 jajek, szklanka cukru, łyżeczka soli, najlepiej morskiej, drobno mielonej. Do tego potrzebny jest tłuszcz, margaryna 250 gram i 10 deko drożdży. To jest podstawowe ciasto. Do tego mamy 250 gram tłuszczu do wałkowania ciasta. Wałkujemy półfrancuskie, trzy razy składamy, następnie chłodzimy w lodówce i wykrawamy piękne rogale. Jest to przepis na 45 sztuk rogali – wyjaśnia T. Ryszczuk. - Do tego potrzeba jeszcze dużo miłości - dodaje.

Na koniec wypada mi tylko sparafrazować naszego wieszcza: „I ja tam w Żydowie z gośćmi zajrzałem, przepyszne i smaczne rogale zajadałem. A com widział i słyszał, w tym artykule opisałem”.

Wszystkim smakoszom rogali, życzymy smacznego!

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.