http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Konikowo doczekało się lepszej komunikacji

Wyróżniony Konikowo doczekało się lepszej komunikacji

Niektórzy powiedzą, że gdyby liczyć wszystkie rozmowy, które zostały przeprowadzone na ten temat, to doczekały się one finału dopiero po 18 latach różnych ustaleń i porozumień. Tyle czasu mniej więcej było trzeba, aby ulica Konikowo na całej swojej długości była jezdnią dwukierunkową. Dziś nastąpiło oficjalne otwarcie wyremontowanej drogi, którą dodatkowo wyposażono w nowe rondo.


Drogę wspólnie wybudowały oba samorządy, czyli miejski i powiatowy. Całość kosztowała 1 400 000 złotych. Remont trwał przez trzy miesiące. - To, co było jeszcze niedawno niemożliwe, dziś stało się możliwe i właśnie patrzymy na inwestycję, która została niedawno oddana do użytku. Dziękuję tutaj przede wszystkim wykonawcom i projektantom, a także wszystkim, którzy byli zaangażowanie w powstanie tej całej inwestycji – mówi Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński, która dzisiaj nową drogę oficjalnie otworzyła. – To był ogromny wysiłek wspólny, i władz miasta, i władz powiatu. Ja na początku kadencji obiecałam, że ta sprawa zostanie rozwiązana i bardzo cieszę się z finału tego przedsięwzięcia. Dziękuję również za dobrą współpracę panu prezydentowi i jego współpracownikom, którzy przy projekcie tym uczestniczyli – dodaje B. Tarczyńska.

Dotychczasowa droga leży w gestii Starostwa Powiatowego, które inwestycję przeprowadziło, a Urząd Miejski zajmował się sprawą uregulowania sprawy gruntów, na które wcześniej były zasiedlone. – W sumie mieliśmy tu siedem mieszkań, w kadencji poprzedniej trzy zostały wysiedlone na mocy wyroku sądowego. My już nie czekaliśmy na żadne wyroki i przydzieliliśmy cztery kolejne mieszkania w zamian. Prowadziliśmy rozmowy z firmą Transpost, która swoją siedzibę ostatecznie przeniosła. To był pierwszy warunek, żeby w ogóle rozpoczęła się ta inwestycja – zauważa Jarosław Grobelny, wiceprezydent Gniezna. – Teraz musimy poczekać na kolejny etap udrażniania tego wąskiego  gardła w naszym mieście, czyli przebudowę tego mostu głównego na ul. Pod Trzema Mostami. Mam nadzieję, że pomyślnie w 2019 roku to zrealizujemy, bo tam musi też być ulica dwukierunkowa i cały czas czynimy starania, by tak się stało – przypomina wiceprezydent.

Nowa droga przebyła „długą drogę” ustaleń, negocjacji i porozumień, zanim doczekała się finału. - W 2009 roku została spisana pierwsza notatka na piśmie, bo rozmowy już trwały od 1999 roku, jak tylko tu przyszedłem – opowiada Jerzy Szczepański, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Gnieźnie. – To była najważniejsza inwestycja, którą planowałem zrobić za swojego życia tutaj w Gnieźnie, czyli właśnie poszerzenie tego przesmyku. Co zostało zrobione? Jezdnia wreszcie jest dwukierunkowa i to jest rzecz najważniejsza. Ponadto jest też ścieżka rowerowa, są azyle przy dojazdach na rondo i oczywiście rondo, które rozwiązuje komunikacyjny problem skrzyżowania ulic Konikowo i Słowackiego z Alejami Reymonta. W tym miejscu nie miało początkowo być tego ronda, ale podczas tworzenia projektu usiedliśmy z panem projektantem i jednak zdecydowaliśmy, że można w tym miejscu to zrobić, więc zrobiliśmy – tłumaczy J. Szczepański.

- Życie miasta, ale także każdej gminy jest uzależnione od infrastruktury drogowej i powiat gnieźnieński przykłada bardzo dużą wagę do tego, aby poprzez drogi właśnie doprowadzać do budowy i rozwoju samorządowego – podsumowuje Jerzy Berlik, wicestarosta gnieźnieński.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.