http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Teraz myśmy tę lukę uzupełnili”

Wyróżniony „Teraz myśmy tę lukę uzupełnili”

Na terenie Gniezna rozpoczęła działalność nowa organizacja, która zamierza skutecznie dbać o interesy lokalnych przedsiębiorców. Ich działalność trwa dopiero od pół roku, ale już mają czym się pochwalić. Nawiązali współpracę z 20 podmiotami i mają ponad 70 członków.


Chcą pomagać lokalnym przedsiębiorcom i dlatego założyli w Gnieźnie delegaturę Wielkopolskiej Izby Gospodarczej. Jej kierownictwo już pozyskuje partnerów na rynku polskim i zagranicznym Do tutejszej organizacji jest obecnie zapisanych 74 członków. – Celem było uruchomienie aktywności przedsiębiorców i danie możliwości przedstawiania swoich różnych potrzeb, które na co dzień się rodzą, kiedy prowadzi się działalność gospodarczą. To jest pomoc w sferze prawnej, w sferze szkoleń i w pozyskiwaniu środków unijnych – mówi Henryk Bartkowski, prezes oddziału Wielkopolskiej Izby Gospodarczej w Gnieźnie. – Jak nasi przedsiębiorcy potrafią  doskonale prowadzić swoje firmy, zarabiać pieniądze i dawać pracę, tak gdzieś brakowało tego zjednoczenia się tych wszystkich przedsiębiorców w jedną grupę – dodaje.

- Na pierwszym naszym zebraniu, gdy Izba była tutaj powoływana, przedsiębiorcy przyszli z nadzieją, że taka grupa się zawiąże i te inicjatywy, różne pomysły będą realizowane. Gdzieś to się rodziło już dawno w głowach przedsiębiorców, że w tej jedności jest siła, bo nie ukrywam, że wszystkie grupy zawodowe mają swoje stowarzyszenia, związek lekarzy czy związek nauczycieli. Przedsiębiorcy pozostawieni byli sami sobie i są oczywiście instytucje kontrolujące przedsiębiorców, a teraz myśmy tę lukę uzupełnili i jest także instytucja broniąca interesów przedsiębiorców – tłumaczy H, Bartkowski.

Gnieźnieńska WIG działa bardzo dynamicznie. Do tej pory podpisała ok. 20 umów partnerskich. Bardzo mocno stawia na współpracę z organami samorządowymi. – Do naszych sukcesów zaliczyć możemy podpisanie dla nas bardzo ważnej umowy, tj. listu intencyjnego z gminą Łubowo. Ten dokument daje możliwość współpracy gospodarczej i ma dać początek wspomagania tej gminy w zakresie pozyskiwania potencjalnych inwestorów, którzy chcieliby zainwestować na jej terenach – przekazuje Karol Sikorski, wiceprezes WIG .

- To jest rzecz dla nas ważna, gdyż nasza strefa jest bardzo rozwojowa. Ziemie, które na niej mamy dochodzą do 300 ha gruntu. To są grunty 5 i 6 klasy – przypomina Andrzej Łozowski, wójt gminy Łubowo. – Planujemy te tereny inwestycyjne dalej powiększać, oczywiście po zagospodarowaniu tej podstrefy obecnie zaplanowanej. Dziś problemem jest brak rąk do pracy, a więc szanse mają tylko mniejsze przedsiębiorstwa, zakłady krajowe i zagraniczne. Muszę one jednak wprowadzać różnego rodzaju innowacje i to nas właśnie interesuje. Założenia, które wcześniej przyjęliśmy i które narzucał na nas Urząd Marszałkowski, zakładają iż mogą tu być lokalizowane firmy zatrudniające do 200 pracowników  – dodaje A. Łozowski.

Do WIG przystąpił także największy lokalny przedsiębiorca, czyli firma Jeremias. – Zatrudniamy prawie 600 osób i mamy nadzieję, że dzięki powstaniu zrzeszenia, gnieźnieńscy przedsiębiorcy zaczną być właściwie traktowani i szanowani. Zatrudniamy ludzi i to my płacimy duże podatki, z których żyją wszyscy, a większość społeczeństwa tego jakoś nie rozumie i nie szanuje. Trzeba się jednoczyć, działać wspólnie i dalej się rozwijać – mówi Janusz Borzych, wiceprezes spółki Jeremias.

We władzach delegatury Wielkopolskie Izby Gospodarczej w Gnieźnie zasiedli: Henryk Bartkowski – prezes (wiceprezes w firmie Marhen w Trzemesznie), Karol Sikorski – wiceprezes (partner w spółce Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych – Monika Sikorska, Karol Sikorski z siedzibą w Gnieźnie), Janusz Borzych – członek (wiceprezes spółki Jeremias), Zygmunt Tomczak – członek (właściciel firmy REM-BUD z siedziba w Trzemesznie).

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.