http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Więcej urodzeń, mniej zgonów

Wyróżniony Więcej urodzeń, mniej zgonów

To nie koniec podsumowań 2017 roku. W ostatnich dniach uzyskaliśmy dane sporządzone przez Urząd Stanu Cywilnego w Gnieźnie. Co z nich wynika? Ile mieliśmy zgonów i urodzeń, a ile zawarto związków małżeńskich i jakie imiona swoim nowo narodzonym dzieciom nadawali gnieźnianie?


W przypadku liczby urodzeń, należy pamiętać, że są to wszystkie urodzenia, które miały miejsce na terenie naszego szpitala. Porody odbierane na oddziale ginekologicznym w Gnieźnie obejmują najczęściej mieszkańców naszego powiatu oraz miasta, ale bywają tu także cudzoziemcy i inne kobiety ciężarne, np. osoby podróżne, u których rozpoczął się poród lub wystąpiły komplikacje wymagające hospitalizacji. – W roku 2017 sporządziliśmy 1271 aktów urodzeń, dla 592 chłopców i dla 572 dziewczynek, z tego jednak 693 osoby zostały zameldowane w Gnieźnie – mówi Mariusz Kabaciński, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Gnieźnie. – Wiele kobiet, mieszkanek miasta i powiatu rodzi także w Poznaniu, więc liczba sporządzonych przez nasz urząd aktów na pewno nie określa przyrostu demograficznego – zauważa.

A ile zgonów odnotowano na terenie Gniezna? - W tym okresie zanotowaliśmy 1227 zgonów. To jest duża zwyżka, bo mieliśmy o 120 zgonów więcej niż w 2016 roku, ale już rok 2015 przyniósł nam wynik podobny, a więc ja to traktuję, jako zwykłą statystykę. To jest taka liczba bardzo wahająca się i nie powiedziałbym, że to jest jakaś tendencja, że coraz więcej ludzi umiera – tłumaczy M. Kabaciński.

Rok 2017, to także wzrost zawartych związków małżeńskich na terenie Gniezna. – Sporządziliśmy 455 aktów małżeńskich. Jeśli chodzi o małżeństwa konkordatowe w stosunku do ślubów cywilnych, to jest tutaj stosunek 60 proc. do 40 proc. na korzyść ślubów zawartych w kościołach. Choć liczba zawartych u nas ślubów cywilnych też wzrosła – zaznacza kierownik USC w Gnieźnie.

Nową tendencję da się zauważyć w przypadku nadawania imion dzieciom nowonarodzonym. – Najpopularniejszym imieniem dla chłopca jest obecnie imię Franciszek i tu jestem troszeczkę zaskoczony, bo ta tendencja została odwrócona, do tej pory to były Kacpry i Jakuby, a w tej chwili Franciszek i również na drugim miejscu pod tym względem Wojciech i Antoni, czyli wracamy do imion tradycyjnych. Wśród dziewczynek natomiast najczęściej jest nadal Maja, Zofia, Julia – dodaje M. Kabaciński.

Wszystko wskazuje na to, że w 2018 roku przybędzie nam także stulatków, którzy zamieszkują w Gnieźnie. – W tym roku osób, które mają szansę ukończyć 100 lat jest aż sześć i to jest również nowa sytuacja, bo do tej pory mieliśmy co najwyżej dwa takie jubileusze. Doliczając to tego jeszcze tych stulatków, których już mamy, no to będzie ich łącznie 11 osób. Obecnie najstarszy gnieźnianin, to pan Edmund Śmielecki, który w październiku ukończył 105 lat – przypomina na koniec kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Gnieźnie.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.