http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Nawiązujemy tym orłem w koronie do tradycji wielkopolskiej”

Wyróżniony „Nawiązujemy tym orłem w koronie do tradycji wielkopolskiej”

Powoli zapełnia się lokalny kalendarz wydarzeń związanych ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości i wybuchem Powstania Wielkopolskiego.


Gniezno będzie obchodzić bardzo intensywnie Rok Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości, które Sejm przyjął oficjalnie za najważniejsze wydarzenie 2017 roku w całej Polsce. Pewnym preludium cyklu wydarzeń z tym związanych było nadanie 7 stycznia imienia Pawła Cymsa skwerowi w Pawłowie, z którego pochodził wybitny dowódca powstania wielkopolskiego. – Liczymy na to, ze będzie duży oddźwięk związany z tą rocznicą. Przede wszystkim liczymy również na duże zaangażowanie społeczne w obchody i to wszystko, co będzie organizowane przez nasze samorządy: powiatowy, miejski i wszystkie gminne – mówi Robert Gaweł, senator Prawa i Sprawiedliwości oraz przewodniczący komitetu obchodów rocznicowych w Gnieźnie. – Wiemy, że będzie wydana monografia prof. Janusza Karwata o powstaniu wielkopolskim na ziemi gnieźnieńskiej, czyli nowe zupełnie opracowanie tego ważnego dla nas tutaj wydarzenia. Wszystko, co dalej będzie, to jest teraz składane i dobierane, bo różne inicjatywy cały czas się pojawiają – zauważa R. Gaweł.

Co zostało zaplanowane na terenie samego Gniezna? – Przygotowujemy szereg imprez i działań. To najbliższe, to już w lutym w Bibliotece Publicznej, która będzie praktycznie co miesiąc prowadziła działania edukacyjne dla dzieci ze szkół podstawowych. To będą spotkania z żywą historią na temat powstania wielkopolskiego – informuje Tomasz Budasz, prezydent Gniezna, które przekazał jednocześnie, że na terenie miejskim ma powstać także mural historyczny. – To coś takiego widocznego, co się wpisze na trwałe w nasz miejski krajobraz i to właśnie na pamiątkę odzyskania niepodległości – dodaje prezydent.

- W maju lub czerwcu planujemy zlot szkół z całej Polski, które noszą imię Powstańców Wielkopolskich, aby w ten sposób też wspólnie świętować. W sierpniu natomiast, podczas Święta Wojska Polskiego chcemy zaprezentować grupy rekonstrukcyjne - grupy wojskowe, które wówczas działały. Tych inicjatyw jest dużo, bo chcemy godnie uczcić tę rocznicę i oczywiście pod koniec 2017 roku, w dniu 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Gnieźnie organizujemy bardzo uroczyste posiedzenie wszystkich samorządów, które biorą udział w tym komitecie, który założyliśmy – zapowiada T. Budasz.
Dziś zaprezentowano także logotyp, którym sygnowane będą wszystkie wydarzenia organizowane w ramach obchodów. – To znak rozety powstańczej nawiązujący do tradycji wielkopolskiej, walk o niepodległość naszej Ojczyzny tutaj właśnie o włączenie ziem wielkopolski do Rzeczpospolitej – tłumaczy R. Gaweł, znany dobrze w Gnieźnie z tego, że od lat działają na rzecz popularyzacji powstania wielkopolskiego. – Podczas tych pierwszych powstańczych dni nie było żadnego ujednoliconego znaku, ani orła, ani znaków na mundurach czy stopni wojskowych. To wszystko było ruchem spontanicznym, a ten znak pojawił się dopiero w połowie stycznia 1919 roku i my nawiązujemy tym orłem w koronie do tradycji wielkopolskiej, która ma przecież tradycję królewską, bo to jest symbol majestatu i jedności Rzeczpospolitej – podsumowuje gnieźnieński senator.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.