http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Życie od poczęcia aż do naturalnej śmierci powinno być cały czas chronione”

Wyróżniony „Życie od poczęcia aż do naturalnej śmierci powinno być cały czas chronione”

Kamila Węcka-Nijak została laureatkę wręczonej po raz trzeci odznaki honorowej Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana za zasługi na rzecz rodziny i ochrony życia. Wyróżnienie zostało wręczone podczas konferencji z okazji przypadającego Narodowego Dnia Życia. Laureatka odebrała je w obecności całej swojej rodziny.


Kamila Węcka-Nijak jest gnieźnianką. Urodziła się w 1972 roku, studia ukończyła na Akademii Rolniczej w Poznaniu, a od 1998 roku pracuje jako nauczyciel w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 przy ulicy Sobieskiego. Jest także przewodniczącą koła Związku Dużych Rodzin w Gnieźnie oraz organizowała przed rokiem Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin, który odbywał się w naszym mieście. Współpracuje również z Duszpasterstwem Rodzin, które działa przy archidiecezji gnieźnieńskiej. – Jest tą osobą, która poprzez działania na rzecz rodziny na tej ziemi gnieźnieńskiej idealnie wpisuje się w to, co głosi nasze stowarzyszenie na rzecz rodziny, a więc na rzecz wszechstronnej pomocy rodzinie i na rzecz zaangażowania w rodzinę i to zarówno w wymiarze praktycznym, jako matka dużej rodziny i w wymiarze teoretycznym, bo współpracuje z nami od lat we wszystkich projektach, które realizujemy na rzecz rodziny i jej różnych potrzeb – mówi Karol Irmler, przewodniczący Zarządu Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Poznaniu.

Jak wiele dla samej laureatki znaczy otrzymane wyróżnienie? – Bardzo wiele, bo ochrona życia była dla mnie zawsze bardzo ważna i życie od poczęcia aż do naturalnej śmierci powinno być cały czas chronione. Ja zawsze chciałam mieć dużą rodzinę i to moje marzenie się spełniło, bo dla mnie jest naturalne mieć rodzinę i trzeba zawsze odpowiadać „TAK” na ten dar, który otrzymujemy, tj. dar życia – uważa Kamila Węcka-Nijak, gnieźnianka i matka ośmiorga dzieci. Jej zdaniem dyskusja na temat rodziny w dzisiejszych czasach jest bardzo potrzebna. – W tych czasach, kiedy jest problem z właściwym pojęciem słowa „rodzina”, gdzie mamy do czynienia z różnymi tłumaczeniami tego pojęcia, to myślę, że należy wracać do tego, czym powinna być rodzina, jakie są jej korzenie i jak powinna się ona kształtować – dodaje K. Węcka-Nijak.

Z kwiatami i gratulacjami do laureatki przyszedł m. in. poseł Zbigniew Dolata, który przypomniał, że od 2 lat trwa program „Rodzina 500+”. – Ten program nie jest wcale socjalnym programem, to jest program inwestycyjny, który obejmuje przede wszystkim duże rodziny, bo najlepszą inwestycją, jakie państwo może poczynić to jest  właśnie inwestycja w rodziny. Przez dwa lata zainwestowaliśmy w polskie rodziny 42 miliardy złotych i taka inwestycja jest najlepszą inwestycją, jaką można poczynić z myślą o przyszłości – zauważa Z. Dolata.

Laureatami poprzednich edycji wyróżnienia byli biskup Bogdan Wojtuś i lekarz Marian Fluder. Podczas konferencji zostały wygłoszone dwa wykłady w ramach Narodowego Dnia Życia. – To jest bardzo ciekawa inicjatywa i nie jedyna, którą powiat organizuje w ciągu całego roku na rzecz popularyzacji wartości rodziny, bo jesienią jeszcze mamy Dni Praw Rodziny. W tym roku mówimy o wartościach patriotycznych, a także o życiu rodziny i jej współdziałaniu oraz egzystowaniu we współczesnym świecie, a przede wszystkim, jak rodzina może kształtować te wartości patriotyczne – mówi Marcin Makohoński, dyrektor Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie. – Dzisiaj w Polsce porusza się na wiele sposobów temat ludzkiego życia, od histerycznych marszy po debaty z udziałem fachowców, my zdecydowanie dziś wybraliśmy tę drugą opcję, która ma walory zarówno edukacyjne, jak i wychowawcze – dodaje M. Makohoński.

Podczas Narodowego Dnia Życia swoje wykłady wygłosili: Tomasz Łęcki – „Kształtowanie wartości patriotycznych w rodzinie” i Paweł Trygalski – „W domu rodzinnym powstańca wielkopolskiego”.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.