http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Okno wystawowe na cały Szlak Piastowski

Wyróżniony Okno wystawowe na cały Szlak Piastowski

III Weekend na Szlaku Piastowskim otworzy tegoroczny turystyczny sezon wakacyjny. To kolejna impreza, która ma zadanie połączyć pokolenia zwiedzających i ułatwić dostępność miejsc skupionych wokół całego szlaku turystycznego, który wiedzie po różnych miejscach Kujaw i Wielkopolski. Łącznie zostało zaplanowanych ok. 60 wydarzeń w 20 miejscowościach na terenie obu województw.


Bezpłatne zwiedzania i oprowadzania, a także inne atrakcje są zaplanowane w dniach 22-24 czerwca na terenie: Giecza, Gniezna, Kalisza, Poznania, Grzybowa, Gniewkowa, Pobiedzisk, Radziejowa, Włocławka, Inowrocławia, Brześcia Kujawskiego, Żnina, Biskupina, Kruszwicy, Strzelna, Wągrowca, Ostrowa Lednickiego, Lądu nad Wartą, Pyzdr i Płowców. – To jest takie okno wystawowe dla całego Szlaku Piastowskiego, przez które chcemy dotrzeć do jak największej grupy odbiorców  z dalszych odcinków w Polsce, nie tylko z naszego regionu, żeby ludzie dowiedzieli się, że mamy bardzo bogate walory turystyki kulturowej na terenie całej Wielkopolski. W jednym terminie przygotowujemy taką oferta bardzo szeroka dla dzieci i całych rodzin, jak również dla turystów aktywnych, czyli takich bardziej wyrafinowanych – mówi Agnieszka Rzempała-Chmielewska, prezes zarządu Klastra Turystycznego „Szlak Piastowski w Wielkopolsce”.

Tym razem zostanie także złamana bariera komunikacyjna dla turystów miejscowych. – Uruchamiamy w tym roku autobus, który bezpłatnie będzie zabierał chętnych na Ostrów Lednicki, bo jest pewne utrudnienie komunikacyjne dla osób, które nie dysponują własnym samochodem. Taki autobus będzie odjeżdżał 4 razy dziennie z przystanku przy ulicy Dąbrówki i będą również 4 kursy powrotne. One będą dostosowane do tych wydarzeń, które odbywać się będą na Lednicy – dodaje A. Rzempała-Chmielewska.

Przedstawiciele organizatorów, z powiatu wrzesińskiego i gnieźnieńskiego, dziś podczas specjalnie zwołanej konferencji bardzo zachwalali walory turystyczne swoich regionów. – Pyzdry dla powiatu gnieźnieńskiego to jest szczególny wyznacznik w sensie obecności Piastów i historia prowadziła dość meandrycznie do czasów  dzisiejszych, bo to Września była kiedyś w powiecie pyzdrskim, a dziś przecież jest odwrotnie. To jest miasto urokliwe z jednej strony i mocno nasycone tą historią z drugiej strony – zauważa Dionizy Jaśniewicz, starosta wrzesiński. – Pierwsze użycie armaty na ziemiach polskich miało miejsce właśnie w Pyzdrach, co jest unaocznione na muralu, który powstał dwa lata temu i tu czeka szereg różnych atrakcji i przedsięwzięć – zapowiada D. Jaśniewicz.

– Cieszymy się, że po raz kolejny nasz Klaster Turystyczny podejmuje się organizacji tej kampanii promocyjnej tego Szlaku Piastowskiego. Tym razem wszystko odbywa się pod hasłem Słowiańskie Obrzędy i Legendy, a więc mamy przygotowane w programie nie tylko zwiedzanie po zabytkach, ale będą również rajdy rowerowe czy spływy kajakowe i wszystkich serdecznie zapraszamy do nas w przedostatni weekend czerwca – zachęca Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieńska.

Data zbiega się oczywiście z Nocą Kupały, co też powoduje, że atrakcji zawiązanych z tym świętem nie może zabraknąć. – To będą różne pikniki edukacyjne i historyczne, które odbywać się będą w kilku miejscach na tym szlaku, m. in. Wągrowiec, Gniezno, Pyzdry i mająca największą chyba tradycję Noc Świętojańska na Ostrowie Lednickim – przypomina Przemysław Buryan, koordynator Szlaku Piastowskiego. – Tu będzie można poczuć tę magię i mistykę związaną z tymi obrzędami słowiańskimi, ale również zapraszamy w sobotę do Wągrowca i w niedzielę do Gniezna, bo tam będzie bardzo ciekawa fundacja, która zorganizuje plenerowe wydarzenie, w trakcie którego też pojawi się dużo ciekawostek i takich smaczków z życia Piastów  – dodaje P. Buryan.

W niedzielne popołudnie w kościele franciszkańskim, w ramach Tryptyku Organowego od godz. 19.00 będzie można posłuchać także koncertu w wykonaniu Joanny Marciniak, laureatki wielu festiwali i konkursów oraz absolwentki Akademii Muzycznej w Poznaniu i Lübeck Musikhochschule. – Remont organów zakończył się pod koniec września 2017 roku i trzeba powiedzieć, że już jeden taki mały koncert był krótko po tym odnowieniu, ale teraz myślę, że ten koncert, który jest przygotowywany w ramach Szlaku Piastowskiego i możliwość jego wysłuchania na pewno będzie sporym przeżyciem nie tylko duchowym, ale również kulturalnym – zaprasza o. Zenon Garus, proboszcz parafii franciszkańskiej i gwardian zakonu franciszkańskiego w Gnieźnie. – W piątek od godz. 16.00 oraz w sobotę i niedzielę od godz. 13.00 będziemy oprowadzać po naszym klasztorze – informuje franciszkanin.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.