http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Zarząd Powiatu z absolutorium

Wyróżniony Zarząd Powiatu z absolutorium

Nie było niespodzianki, choć kuluarowe doniesienia siały niepokój w tej sprawie i prawie do końca nie było wiadomo, czy koalicja rządząca w powiecie gnieźnieńskim zdoła przegłosować najważniejszą dla siebie uchwałę w tym półroczu.


W sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Gnieźnie odbyło się dziś bardzo ważne głosowanie nad udzieleniem absolutorium dla Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego za wykonanie ubiegłorocznego planu finansowego, który najczęściej jest określany budżetem. – Uważam, że ten budżet zasługuje na udzielenie absolutorium i głosowanie za nim jest wyrazem takiej opinii, że nie ma żadnych zastrzeżeń do gospodarski finansowej w powiecie gnieźnieńskim. W tej sprawie pozytywną opinię wyraziła Regionalna Izba Obrachunkowa i wszystkie sprawozdanie, które przedstawiliśmy zostały przyjęte tam bez zastrzeżeń. Ta opinia zależy oczywiście od radnych, ale mam nadzieję, że wszyscy tutaj wykażą zrozumienie dla tego, czym faktycznie jest absolutorium – uważa Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieńska.

O tym, że istnieją zastrzeżenia, chwilę potem mówiła opozycja. – Nam byłoby trudno głosować za tym absolutorium, bo każda kolejna komisja finansów pokazuje tylko problemy finansowe, które zwyczajnie się nawarstwiają – twierdzi Dariusz Pilak, były starosta i radny Platformy Obywatelskiej. – Ta kadencja się kończy, a więc kończą się również możliwości obligowania czegokolwiek. W tej chwili wracamy z posiedzenia tej komisji, na której nas znów proszono o możliwość wyemitowania nowych obligacji, co będzie skutkować kolejnymi odsetkami, które liczone są już milionami i to w perspektywie długofalowej. Tak naprawdę powiat będzie pozostawiony w trudnej sytuacji finansowej, a my jako radni chcielibyśmy go jednak pozostawić z możliwościami dla zadań kolejnych, które są już rozpoczęte. Na tej kadencji ten powiat się nie kończy, tylko trzeba będzie rozpocząć te działania zapisane w ramach OSI, projekty czekające na uruchomienie, a to będzie znacznie utrudnione, bo wszystkie oszczędności, które pozostały po 2017 roku są już rozdysponowane na obecne wydatki i ich fizycznie już nie mamy – wyjaśnia D. Pilak.

O wyniku głosowania miał zdecydować już niemal zwyczajowo klub koalicyjny Ziemi Gnieźnieńskiej, którego zachowanie w tej sprawie do końca nie było wiadome. Odpowiedź padła chwilę przez rozpoczęciem tego ważnego posiedzenia. – Nasi radni poprą uchwałę o udzieleniu absolutorium. Wykonanie budżetu jest po prostu prawidłowe, wszystkie liczby są prawidłowe i wszystkie liczby się zgadzają, więc nie mamy do tego żadnych zastrzeżeń. Ewentualnie do prowadzenia jakiś inwestycji można było mieć jakieś zastrzeżenia, ale głównie tu się liczy wyrób finansowy, który po prostu jest zamknięty – zapowiada Dariusz Igliński, przewodniczący Rady Powiatu Gnieźnieńskiego.

W głosowaniu wzięło udział 23 radnych, 16 było za udzieleniem Zarządowi absolutorium (PiS, PSL, Ziemia Gnieźnieńska i Rafał Spachacz - radny niezależny), 2 było przeciwnych (Radosław Sobkowiak i Krystyna Żok – Wielkopolanie), a 5 się wstrzymało od głosu (Ewa Mądra i Marian Pokładecki – PO, Jacek Kowalski i Telesfor Gościniak - SLD oraz Piotr Staszczak - Wielkopolanie).

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.