http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Na pewno wkraczamy w elektroniczną erę urzędów”

Wyróżniony „Na pewno wkraczamy w elektroniczną erę urzędów”

Przed tygodniem informowaliśmy, że Wydział Komunikacji i Transportu w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie uruchomił nową usługę w postaci możliwości składania wniosków przez system internetowy. To jednak nie jedyna nowość, jaka została ostatnio wprowadzona w tej bardzo uczęszczanej przez mieszkańców jednostce administracyjnej. Jakimi innymi udogodnieniami dla obsługi klientów może pochwalić się wydział, o tym rozmawiamy z jego dyrektorem, Małgorzatą Pietrzak-Sikorską.


- Ta nowa możliwość sporo wnosi dla naszych mieszkańców. W czym pomoże nam posiadanie tzw. profilu zaufanego?
- Profil zaufany i  platforma ePUAP działają od dekady, ale odsetek załatwianych taką drogą spraw był bardzo mały. Na samym początku zaledwie 5 proc. społeczeństwa korzystało z możliwości internetowego kontaktu z urzędami. Nasz wydział dziennie odwiedza ok. 400 osób i nasi klienci często podnosili, że w dobie internetu powinniśmy być bardziej otwarci na elektroniczne załatwianie spraw. Dlatego, aby ułatwić osobom nie posiadającym jeszcze profilu zaufanego, wystąpiliśmy do Ministerstwa Cyfryzacji z prośbą o umożliwienie naszej jednostce potwierdzania profili zaufanych i ministerstwo przychyliło się do naszej prośby. Tak możemy teraz złożyć wniosek o wydanie dokumentu, a potem sprawdzić, na jakim etapie jest dana sprawa i kiedy można odebrać gotowy dokument, bez dzwonienia i bez przychodzenia do urzędu.

- Likwidacja tych słynnych, bardzo długich kolejek do okienek Wydziału Komunikacji i Transportu to był jeden z pierwszych problemów, z którymi postanowiła się Pani zmierzyć. To się udało? Jak jest dzisiaj?
- Jeszcze kilka lat temu, żeby załatwić u nas jakąś sprawę, było trzeba stanąć w tej kolejce, w bardzo wczesnych godzinach porannych i rzeczywiście, tym pierwszym zadaniem, jakie dostałam obejmując stanowisko dyrektora tego wydziału, była likwidacja tych kolejek, a następnie uporządkowanie procesu obsługi klienta. Wprowadziliśmy system numerkowy, który potem ewoluował, aż doszliśmy do obecnego rozwiązania. Teraz wchodząc do naszego wydziału wybieramy z numeratora jedną z trzech spraw, którą chcemy załatwić, czyli: dowód stały, prawo jazdy, rejestracja. Tam dostajemy numerek z systemu kolejkowego, na którym jest zawarta informacja, ile osób oczekuje w kolejce.

- Można zarejestrować się również internetowo bez stania w tej kolejce?
- Oczywiście. Nasza platforma internetowa jest dostępna 7 dni w tygodniu, całą dobę. Rezerwacji internetowej można dokonać przez stronę: www.powiat-gniezno.pl i tak można się umówić na konkretny dzień i godzinę, by szybciej załatwić swoją sprawę w naszym wydziale. Wiemy, że nie każdy korzysta z takiego rozwiązania, a więc oprócz tego systemu, w godzinach pracy wydziału można również telefonicznie taką wizytę ustalać, telefonując pod numery:  61-424-07-09 lub 61-424-07-07 w poniedziałki w godz. 7.30 – 17.00, wtorki w godz. 7.30 – 15.00, środy w godz. 7.30 – 14.30, czwartki i piątki w godz. 7.30 – 15.00

- Z drugiej strony postanowiliście zupełnie odwrócić system informujący danego klienta o tym, ze jego dokument jest gotowy do odbioru.
- Od stycznia wprowadziliśmy taką usługę, że powiadamiamy naszych klientów o tym, że ich dokument jest gotowy do odbioru poprzez aplikację w formie SMS-owej. Wystarczy składając wniosek o rejestrację lub prawo jazdy podać nam swój numer telefonu komórkowego, na który ma potem przyjść takie powiadomienie. W tej chwili już prawie 100 proc. naszych klientów w taki sposób jest informowana, że dokument, dowód rejestracyjny czy prawo jazdy jest gotowe do odbioru w urzędzie.

- Droga w tym kierunku, to jest szansa na dotrzymanie kroku współczesności?
- Na pewno wkraczamy w elektroniczną erę urzędów, potwierdzamy i zakładamy profile zaufane, co w szerszej perspektywie ułatwi mieszkańcom ten kontakt z urzędnikami poprzez platformy internetowe, pozwala na składanie wniosków o wydanie prawa jazdy, rejestrację pojazdów, zbywanie pojazdów przez stronę www.esp.pwpw.pl. Do wydziału komunikacji coraz częściej klienci składają wnioski za pomocą usług elektronicznych., a ponadto pojawiły się inne udogodnienia, które do tej pory nie miały zastosowania i w wielu urzędach cały czas nie występują. To jest bezpłatne powiadamianie emailem lub SMS-em o tym, że jest do odbioru dowód rejestracyjny czy prawo jazdy, a także oferujemy tak powszechną dzisiaj usługę, jak płatność kartą płatniczą na stanowisku u urzędnika, u którego dokonujemy danej czynności urzędowej.

2 komentarzy

  • Zzzz
    Zzzz piątek, 22, czerwiec 2018 18:15 Link do komentarza Raportuj

    Tylko ilu było pracowników w 2006 roku a ilu jest teraz? Tak to każdy potrafi. A potem starostwo musi brać 16 mln kredytu i podatnik płaci

  • Jacek
    Jacek piątek, 22, czerwiec 2018 16:11 Link do komentarza Raportuj

    Kampania wyborcza zbliża się wielkimi krokami.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.