http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Czy bezrobotnych może być jeszcze mniej?

Wyróżniony Czy bezrobotnych może być jeszcze mniej?

Podczas poniedziałkowej sesji Rady Powiatu Gnieźnieńskiego przyjęto program aktywizacji zawodowej osób młodych, który spowodować ma zmniejszenie i tak niskiego już wskaźnika bezrobocia na naszym obszarze.


Wartość projektu to 5,5 miliona złotych, a środki zostały pozyskane z Europejskiego Funduszu Społecznego. Ma być nim objętych 531 osób, a pomoc im oferowana będzie stopniowo realizowana w latach 2019-2020. – Ten projekt jest skierowany do osób młodych, tj. do 29 roku życia. Promujemy zatrudnianie kobiet, które obejmie 61,8 proc. i to jest 325 kobiet, które są obecnie mniej aktywne zawodowo – argumentuje Magdalena Cieślewicz, zastępca dyrektora w Państwowym Urzędzie Pracy w Gnieźnie. – W jego ramach proponujemy staże, którymi obejmiemy 230 osób i bony stażowe dla grupy mniejszej, tj. 10 osób Wysokość takiego wsparcia w formie stypendium ściśle reguluje już ustawa i to jest obecnie 1 031 złotych. Takie formy aktywizacji są adresowane do tych osób, które mają problem z dostosowaniem do wymogów pracodawcy – dodaje.

– Dla osób bardziej aktywnych, które mają za  sobą pierwsze szlify zawodowe, ale oczekują czegoś więcej mamy dotacje i jest to najdroższa forma wsparcia i aktywizacji osób bezrobotnych i ona zakłada 20 tysięcy złotych na rozpoczęcie działalności gospodarczej, to są środki bezzwrotne pod warunkiem dotrzymania tej umowy, tj. utrzymanie działalności przez okres 12 miesięcy. Co warte zauważenia, że już od wielu lat mamy zawsze więcej wniosków niż środków przeznaczonych na tę formę wsparcia, bo osoby młode zazwyczaj są bardziej zainteresowane otworzeniem własnej działalności niż uzyskaniem statusu pracownika – zauważa M. Cieślewicz.

Urząd planuje w ramach programu szkolenia zawodowe dla 186 osób w zawodach, na które pracodawcy zgłaszają największe zapotrzebowanie, czyli szwaczki, spawacze, elektrycy, operatorzy wózków widłowych i koparek. – Ostatnią formą wsparcia, którą przewidujemy to są bony zasiedleniowe, czyli możliwość uzyskania 8 tys. złotych dla bezrobotnego, który się relokuje i odległość od jego miejsca zamieszkania w chwili, kiedy jest osoba bezrobotną do miejsca, w którym będzie wykonywał swoją pracą lub działalność gospodarczą wynosi więcej niż 80 kilometrów i gdy przejazd dobowy przekracza trzy godziny i odbywa się środkami komunikacji publicznej. Mamy również takie osoby, które właśnie ze względu na fizyczne oddalenie od rynku pracy pozostają pasywne – tłumaczy zastępca dyrektora PUP w Gnieźnie.

Na koniec lipca wśród zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Gnieźnie doliczono się 2764 bezrobotnych. Obecny wskaźnik bezrobocia w powiecie gnieźnieńskim jest szacowany na 5,4 proc. a w skali kraju wynosi 5,9 proc.

Program został jednogłośnie dziś zatwierdzony przez Radę Powiatu Gnieźnieńskiego. Kierownictwo PUP jest pewne, że nie zabraknie zainteresowanych taką formą wsparcia. Wkrótce ma ruszyć nabór wniosków dla jego przyszłych beneficjentów.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.