http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Na krótką lekcję historii na Łazienki

Wyróżniony Na krótką lekcję historii na Łazienki

27 września 1939 roku powstały Szare Szeregi. O tym ważnym dla polskiej historii wydarzeniu od dziś przypominać będzie ścieżka edukacyjna w Gnieźnie. W jej otwarciu uczestniczyły szkoły gnieźnieńskie oraz przedstawiciele władz miejskich i ZHP Gniezno.


Na terenie wokół jeziora Winiary, który od roku dumnie nosi nazwę Promenada Batalionu Parasol została zainstalowana ścieżka edukacyjna poświęcona wydarzeniom przypisywanym tej harcerskiej organizacji, do której prowadzi z osiedla Ustronie rzeczona  Aleja Szarych Szeregów. – Szare Szeregi powstały ze Związku Harcerstwa Polskiego. Zorganizowane przez członków Rady Naczelnej przy pełnym wsparciu i poparciu Armii Krajowej, delegatury rządu Rzeczpospolitej na kraj oraz rządu Rzeczpospolitej na uchodźstwie Pierwszymi przywódcami byli: Florian Marciniak: od 27 września 1939 roku do 6 maja 1943 roku, Stanisław Broniewski: od 12 maja 1943 roku do 3 października 1944 roku, Leon Marszałek: od 3 października 1944 roku do 17 stycznia 1945 roku – przypomina podharcmistrz Marek Zbieranek z ZHP Gniezno, który poprowadził dzisiejszą uroczystość.

– Nazwa Szarych Szeregów jest związana z Poznaniem, a do Warszawy zabrał ją Florian Marciniak, Wielkopolanin z Gorzyc k/Czempinia. Wielkopolska od zawsze była najbardziej germanizowana, tak było w czasach rozbiorów i w czasie II wojny światowej. Została włączona do rzeszy dekretami Hitlera 8 i 12 października 1939 roku jako Kraj Warty, Warthegau. Niemcy wysiedlali Polaków z Wielkopolski do obozów koncentracyjnych, a na ich miejsce ściągano Niemców z Litwy Łotwy, Estonii i Besarabii. Okupanci tłumaczyli nowoprzybyłym, że Polacy dobrowolnie opuścili swoje domy w poszukiwaniu pracy w III Rzeszy – opowiada M. Zbieranek.

Wtedy właśnie do akcji wkroczyli harcerze z Szarych Szeregów. – Harcerze z Chorągwi Wielkopolskiej wówczas roznosili ulotki informujące w języku niemieckim z wyjaśnieniem prawdy, co się stało naprawdę z tymi Polakami, a ulotki te były podpisywane znakiem graficznym SS, z tego znaku Józef Wiza i Roman Łuczywek stworzyli nazwę Szare Szeregi – dodaje harcmistrz.

Późną wiosną 1943 roku harcerze z Szarych Szeregów utworzyli wspomniany Batalion Parasol, jako oddział dywersyjny, do którego wydzielono 75 harcerzy. – Jego twórcą był Adam Borys ps. „Pług”, syn ziemi gnieźnieńskiej, którego obelisk stoi przy szkole Podstawowej nr 9 przy ulicy Staszica, jako hołd pamięci bohaterom tamtych czasów – mówi Michał Powałowski, wiceprezydent Gniezna. – Dziś oddajemy hołd młodym osobom, w większości rówieśnikom naszych dzieciaków, którzy w strukturze Szarych Szeregów byli Zawiszakami, czyli tymi, którzy mieli się przygotowywać poprzez naukę do odbudowy Ojczyzny i jej dobrobytu. Ich starsi koledzy organizowali grupy szturmowe, których zadaniem było organizowanie akcji, których daty są na tych tabliczkach wokół jeziora, z których stworzyliśmy ścieżkę edukacyjną – zauważa wiceprezydent.

– Gniezno jest kojarzone przede wszystkim z ta dawną historią, czyli średniowieczem, ale warto też wspominać tę nową historię, a dziś wypada 79. rocznica powstania Szarych Szeregów. Ten pomysł powstania takiej ścieżki edukacyjnej na promenadzie to jest kontynuacja działań wcześniejszych, bo chcemy, żeby młodzież mogła naocznie tutaj spęczać swój czas wolny, może jakieś biegi patrolowe będą organizować wokół jeziora. Jest 18 plansz, one umieszczone są na słupach oświetleniowych, mniej więcej na co czwartym i my dziś wszystkich mieszkańców też chcemy zachęcić, by zwrócili na nie uwagę choćby podczas spacerów – podsumowuje Dariusz Pajkert, dyrektor Wydziału Promocji i Kultury w Urzędzie Miejskim w Gnieźnie.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.