http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Ile będzie zarabiał prezydent Tomasz Budasz?

Wyróżniony Ile będzie zarabiał prezydent Tomasz Budasz?

W czwartek po południu obradowała Rada Miasta Gniezna, która przegłosowała kilka uchwał dotyczących polityki finansowej, w tym wynagrodzenie dla prezydenta. Większość przedłożonych uchwał zostało przyjętych jednomyślnie, a rozdzielano m.in. środki mające być pozyskane z koncesji na sprzedaż wyrobów alkoholowych na terenie Gniezna oraz zmieniono statut Miejskiej Rady Seniorów.


Stopa ubóstwa mniejsza, ale więcej seniorów
Z przesunięć, których dokonano w długoletniej prognozie finansowej dla miasta Gniezna, a więc przeniesienia od 2019 roku kwoty 160 tys. złotych z działu „dodatki mieszkaniowe” do działu „dopłaty kosztów pobytów mieszkańców w Domu Pomocy Społecznej”, jasno wynika, że maleje liczba gnieźnian korzystających z dodatków mieszkaniowych, co jest efektem malejącego ubóstwa, a jednocześnie rośnie zapotrzebowanie na dopłaty pobytów mieszkańców skierowanych do DPS, których emerytury nie  wystarczają na opłacenie takiego pobytu.

Podatki od nieruchomości i pojazdów ciężarowych bez zmian
Radni następnie zdecydowali, że nie będzie podwyżek stawek podatków od nieruchomości i transportu. I tak, m. in. stawka podatku od zajmowanej powierzchni mieszkaniowej będzie wynosiła 0,65 zł za metr kwadratowy, a za metr kwadratowy gruntu związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą trzeba będzie zapłacić 0,68 zł. Na tym samym poziomie pozostawiono także podatki od transportu, czyli dotyczące samochodów ciężarowych, te będą wynosiły w zależności od masy pojazdu i liczby osi jezdnych od 410 złotych do 2.650 złotych.

Za podatek zapłacimy od teraz kartą płatniczą
Od stycznia w gnieźnieńskim Urzędzie Miejskim zostanie wprowadzona terminal umożliwiającym opłacanie podatków kartą płatniczą. Do tej pory było można opłacać je tylko gotówką lub przelewem bankowym.

Ile zarobi prezydent Tomasz Budasz?
Radni tradycyjnie ustalili wysokość wynagrodzenia, które będzie otrzymywać comiesięcznie prezydenta miasta. Jak wynika z przyjętej uchwały, pensja zasadnicza Tomasza Budasza wyniesie 4 800 złotych plus dodatek funkcyjny 2 100 złotych i dodatek za staż pracy 960 złotych, a także dodatek specjalny w postaci 40 proc. pensji zasadniczej i dodatku funkcyjnego, czyli 2 760 złotych, co daje łącznie 10.260 zł brutto.

Lotos i Mc Donald’s na następne 25 lat
W związku z faktem, że niebawem wygasa zawarta w 1994 roku umowa dzierżawy działek miejskich, na których funkcjonują wspomniane z nazwy stacja benzynowa i restauracja szybkiej obsługi, wyrażona została zgoda na dzierżawę tych terenów na kolejne 25 lat. Każdy z podmiotów przekaże z tego tytułu po 300 tys. złotych plus opłatę podatku na realizację budowy parkingu samochodowego pod Wiaduktem Solidarności, który sąsiaduje z oboma podmiotami.

1,5 miliona z koncesji wydanych na sprzedaż wyrobów alkoholowych
W ramach programu rozwiązywania problemów alkoholowym z planowanych wpływów wynikających z  wydania koncesji na sprzedaż wyrobów alkoholowych ma wpłynąć 1 590 000 zł. Te pieniądze mają trafić na wiele zadań, m. in. 720 tys. złotych na działalność Miejskich Świetlic Socjoterapeutycznych, 120 tys. złotych na rozwiązywanie problemów alkoholowym wśród bezdomnych, 100 tys. złotych na opłacenie dodatkowych zajęć sportowych dla uczniów szkół podstawowych z elementami profilaktyki i warsztatami dla rodziców, 65 tys. złotych na program dla młodzieży pod hasłem „W szkole i na lodowisku - kształtowanie pozytywnych postaw młodych wobec używek”, 50 tys. złotych na programy profilaktyczne, korekcyjne i edukacyjne, 48 tys. złotych na Klub Abstynenta, 48 tys. złotych na działania realizowane przy radach osiedlowych, 35 tys. złotych na działania prowadzone dla osób objętych problemem alkoholowym i ofiar sprawców przemocy w rodzinie, 22 tys. złotych na szkolenia dla osób zajmujących się doradztwem rozwiązywania problemów alkoholowych, 9 tys. złotych na wynagrodzenie dla prawnika udzielającego porad rodzinom dotkniętym alkoholizmem, 3 tys. złotych na szkolenie przeprowadzane dla sprzedawców w sklepach z alkoholem.

Rada Seniorów z nowym statutem
Wkrótce wybrany zostanie nowy skład Miejskiej Rady Seniorów. Zasiądzie w niej więcej reprezentantów osób mających 60 lat i więcej, nie jak było to dotychczas, że tylko dziewięciu, a trzynastu. Zmianie ulegnie również sposób zgłaszania kandydatów do tego organu i będą nadal mogły to uczynić organizacje i stowarzyszenia, które zajmują się sprawami seniorów, a także osoby indywidualne, które muszą pozyskać już nie 25 podpisów poparcia, a 100 takich podpisów.  

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.