http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

60-lecie krwiodawstwa

Wyróżniony 60-lecie krwiodawstwa

PCK Gniezno i Stanisław Król, który działa w jego ramach od blisko 40 lat - to laureaci wyróżnienia Godło Promocyjne Powiatu Gnieźnieńskiego. Odznaczenia przyznano w uznaniu za krzewienie idei krwiodawstwa na terenie Gniezna i gmin sąsiadujących z Pierwszą Stolicą Polski. Podczas zorganizowanej w Restauracji Europejska gali jubileuszowej z okazji 60-lecia gnieźnieńskiego krwiodawstwa zostały wręczone też inne odznaczenia.


Początki krwiodawstwa sięgają czerwca 1958 roku. – Wielkie święto obchodzimy w tym roku, bo to nie tylko 100-lecie odzyskania niepodległości, ale mamy również święto 60-lecia krwiodawstwa. W czerwcu 1958 roku Rada Ministrów wydała rozporządzenie, które delegowało kwestie poboru krwi do Ministerstwa Zdrowia, natomiast organizację krwiodawców i zadanie propagowania honorowego krwiodawstwa zostało przekazane w ręce Polskiego Czerwonego Krzyża, który zaczął organizować Kluby Honorowych Dawców Krwi – przypomina Włodzimierz Pilarczyk, prezes PCK Gniezno.

– Dziś staramy się wciągać w pracę, czy oddawanie tej krwi, w całą tę szlachetną misję również młodzież i dlatego organizujemy takie akcje, jak „Młoda Krew Ratuje Życie” czy „Błękitna Krew”, które inicjuje Starostwo Powiatowe, będące właścicielem szkół ponadgimnazjalnych i jest im łatwiej wniknąć w środowisko tej młodzieży, która skończyła 18 lat o może decydować o swych losach i o tym, czy chce pomagać. Mamy bardzo dobry odzew, jeżeli chodzi o młodzież, która bardzo chętnie oddaje krew i naprawdę możemy się tym poszczycić. To rodzi w nas nadzieję, że ta idea honorowego krwiodawstwa nie zaginie – dodaje prezes PCK Gniezno.

W. Pilarczyk, jako prezes PCK Gniezno, a także Stanisław Król, który działa w strukturach tej organizacji od 40 lat, dziś odebrali wyróżnienie w postaci Godła Promocyjnego Powiatu Gnieźnieńskiego. Ten drugi często określany jest jako człowiek, który zrobił najwięcej dla promowania krwiodawstwa w Gnieźnie i okolicy. – Bardzo mi miło, bo pracuję 40 lat społecznie i tak działam, a każdy rok jest inny od roku poprzedniego. Każdy kolejny rok pobudza do działalności, bo tego bakcyla dają ludzie i to my pomagamy różnym ludziom i jesteśmy ludziom potrzebni na dzień dzisiejszy – podkreśla Stanisław Król, który wspomina największe wspólne wyzwanie, z jakim musiał się zmierzyć przez minione 40 lat. – To były w trudnych sytuacjach paczki świąteczne dla rodzin najuboższych, a taka związana z krwiodawstwem to było zebranie krwiodawców dla dziecka, które miało bardzo trudną operację i była potrzebna ta krew natychmiast i nasi krwiodawcy się sprzęgli za moim przewodnictwem i żeśmy tę krew zebrali – wspomina S. Król.

Podczas zorganizowanej w Restauracji Europejska gali jubileuszowej z okazji 60-lecia gnieźnieńskiego krwiodawstwa zostały wręczone też inne odznaczenia: odznaki „Honorowy Dawca Krwi i Zasłużony dla Zdrowia Narodu”, Medale 60-lecia Honorowego Krwiodawstwa, Medale 100-lecia Powstania Wielkopolskiego i Medale Koronacyjne.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.