http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Nowa Miejska Rada Seniorów w styczniu?

Wyróżniony Nowa Miejska Rada Seniorów w styczniu?

Z końcem kadencji samorządowej wygasła kadencja Rady Seniorów w Gnieźnie. Takie ciało doradcze obok siebie chciał posiadać prezydent Tomasz Budasz, który wyszedł z inicjatywą jej powołania 4 lata temu. Tak samo ma być również w nowej kadencji i taki zespół zostanie wyłoniony w styczniu 2019 roku, ale według nieco innych procedur niż wcześniej.


To jedno z założeń skutecznego prowadzenia polityki senioralnej, o którego powołaniu była mowa już wcześniej. W składzie Miejskiej Rady Seniorów w 2015 roku znalazło się dziewięciu mieszkańców, którzy ukończyli 60. rok życia. Kilka propozycji zgłoszonych przez członków tego zespołu zostało wprowadzonych w życie i do dziś bardzo dobrze funkcjonuje. – To jest organ, który konsultuje sprawy dotyczące polityki senioralnej z władzami miejskimi i który doradza prezydentowi w sprawach dotyczących różnych rozwiązań, m. in. dotyczących infrastruktury, ale ma także funkcję inicjatywną, czyli sama wychodzi z propozycjami jakiś działań rozwiązań, imprez, czy kursów, jakie odbywają się potem na terenie Gniezna – mówi Oliwia Komorowska, z Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Gnieźnie oraz pełnomocnik prezydenta do spraw rodziny i seniorów. – Kolejną funkcją Rady Seniorów jest monitorowanie potrzeb seniorów i tutaj rzeczywiście ta rada pierwszej kadencji postawiła sobie poprzeczkę dość wysoko, ponieważ prowadziła trzy razy w tygodniu spotkania z mieszkańcami naszego miasta – dodaje.

Jednym tchem można wyliczyć najważniejsze jej sukcesy: – Na pewno cieszymy się bardzo z takich rozwiązań, jak poprawienie dostępności dla osób z niepełnosprawnościami na basenie miejskim przy ulicy Jolenty, to były konkretnie takie uchwyty przy niecce basenu. Osoby działające w jednym ze stowarzyszeń zwróciły właśnie uwagę na to, że jeżeli osoba starsza dopływa do ścianki basenu, to nie ma czego się chwycić, że jest zbyt ślisko i nie może się utrzymać przy tejże ściance. Taka inicjatywa wpłynęła na jednym z dyżurów Miejskiej Rady Seniorów, potem została przekazana prezydentowi, który podjął działania, sprawę skierował do Gnieźnieńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, następnie korzystając z tego czasu, kiedy niecka była opróżniona w czasie przerwy technologicznej i takie uchwyty zostały dobudowane – opowiada O. Komorowska.

Podobnie było zresztą z instytucją tzw. „złotej rączki” dla seniorów czy wprowadzeniem profesjonalnego systemu teleopieki dla osób chorych i samotnych. – Została również wynegocjowana taką specjalna senioralna linię autobusową na cmentarz, która przewozi w dogodnych godzinach osoby starsze na cmentarz i z powrotem. Wiadomo, że seniorzy najczęściej już straciły jakiegoś bliskiego członka rodziny i często właśnie odwiedzają nasze nekropolie. Ta linia autobusowa jest bardzo wykorzystywana i obecnie nawet wpłynęła do Rady Seniorów inicjatywa wydłużenia całej trasy tej linii autobusowej, także inicjatywę obecnie kierujemy już dalej do prezydenta, a w ślad za tym potem prawdopodobnie dalsze działania będą podejmowane już przez MPK, które będzie dalej tutaj badało możliwość utworzenia np. nowych przystanków – wskazuje pełnomocniczka ds. rodziny i seniorów.

W nowym składzie Miejskiej Rady Seniorów w Gnieźnie zasiądzie więcej osób niż to miało miejsce dotychczas, czyli trzynaście, a nie dziewięć, jak było do tej pory. – Nowy statut zmienia warunki kandydowania do tej rady. Obecnie kandydaturę indywidualną może zgłosić tylko osoba, która posiada poparcie 100 mieszkańców miasta Gniezna po 60. roku życia, a wcześniej potrzebnych było tylko 25 takich podpisów. Drugim sposobem kandydowania jest tutaj wskazanie przez organizację, która działa na rzecz osób starszych i każda taka organizacja może jednego kandydata do tej rady zarekomendować – tłumaczy O. Komorowska, która dopowiada jednocześnie, że wybrana może zostać tylko osoba zameldowana na terenie Gniezna.  

Ogłoszenie o naborze zostanie wyłożone w okresie świąteczno-noworocznym. – To będzie najprawdopodobniej na koniec 2018 roku. Na złożenie ofert będzie 14 dni, a dokumenty, które będzie należało w tym celu wypełnić, są do pobrania na stronie Urzędu Miejskiego w Gnieźnie i w naszym Wydziale Spraw Społecznych, w pokoju 04 – zapowiada urzędniczka magistratu.

Każda zgłoszona prawidłowo osoba zostanie zaproszona na specjalne posiedzenie. Będzie musiała zaprezentować się innym zgłoszonym kandydatom, a następnie, w drodze głosowania, wszyscy zdecydują kolegialnie, kogo powołać ostatecznie do Miejskiej Rady Seniorów na lata 2019-2023 i kto zostanie wyłoniony do jej ścisłego kierownictwa.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.