http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Rodacy – Bohaterom: paczki z Gniezna trafiły do Polaków na Kresach!

Wyróżniony Rodacy – Bohaterom: paczki z Gniezna trafiły do Polaków na Kresach!

Grupa wolontariuszy Stowarzyszenia Odra - Niemen z wyprawy na polskie Kresy Północne i Inflanty. Zawieźli paczki świąteczne dla tamtejszych Polaków. Dziewięć osób z Gniezna, Poznania, Pobiedzisk i Bydgoszczy przez 7 dni pokonało 2900 km i dostarczyło ponad 120 paczek świątecznych Polakom na Litwie (Święciany, Nowe Święciany, Podbrodzie) i Łotwie (Daugavpils, Krasław, Ogre, Ryga, Jelgava, Jekabpils i Iecava).


- Paczki z produktami spożywczymi przemysłowymi, zebranymi w dniach od 23 listopada do 2 grudnia przez wolontariuszy Szkoły Podstawowej nr 7 w sklepach PSS SPOŁEM w Gnieźnie, przygotowane zostały przez młodzież z koła AK Gniezno. Dodatkowo do Gniezna trafiły produkty zebrane przez oddział Stowarzyszenia Odra - Niemen w Bydgoszczy oraz paczki dla Sybiraków, przygotowane przez SP w Ostaszewie koło Bydgoszczy – mówi Paweł Ruszkiewicz, koordynator akcji w Gnieźnie.

Gotowe paczki wręczono osobiście mieszkającym na Litwie i Łotwie polskim kombatantom, Sybirakom, osobom najstarszym i samotnym, polskim nauczycielom i zasłużonym działaczom polskich organizacji polonijnych. Dodatkowo słodycze, przybory szkolne i książki przekazaliśmy polskim przedszkolakom z Dyneburga (Łotwa) i Podbrodzia (Litwa).

Do każdej paczki dołączony został opłatek oraz kartki z życzeniami, własnoręcznie przygotowane przez dzieci.

- Podczas wyjazdu, wolontariusze nie zapominali też o polskich cmentarzach wojennych oraz miejscach pamięci narodowej, na których zapalono liczne znicze. Odwiedziliśmy również miejsce urodzenia marszałka Piłsudskiego - Zułów oraz dom w Święcianach, w którym urodził się wybitny pilot Stanisław Żwirko – podkreśla P. Ruszkiewicz. - Wyjazd zakończyliśmy wizytą w Wilnie i przekazaniem żywności oraz wózka inwalidzkiego siostrze Michaeli Rak, która prowadzi jedyne litewskie hospicjum w Wilnie i buduje hospicjum dziecięce – dodaje.

Jak zaznacza P. Ruszkiewicz, w tym roku wyjazd był wyjątkowo długi ale po raz pierwszy dotarliśmy z paczkami w rejon Rygi i okolic. - Towarzyszyły nam jednak wyłącznie pozytywne emocje oraz liczne wzruszenia, związane ze spotkaniami i wspomnieniami, sięgającymi często okresu II RP. Wartość edukacyjna wyjazdu jest olbrzymia, a co najważniejsze po raz kolejny nasza grupa pokazała, że macierz pamięta i nie zapomni o Polakach, znajdujących się daleko poza granicami Polski. Pamięć o rodakach jest najważniejsza i pamiętać to nasz obowiązek – przyznaje P. Ruszkiewicz.

Tegoroczna eskapada nie byłaby tak udana gdyby nie pomoc kilku osób i instytucji. Organizatorzy akcji bardzo dziękują Paniom Elżbiecie Fischer i Ewie Modelskiej oraz wolontariuszom ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Gnieźnie, PSS SPOŁEM Gniezno, firmie Auto Sanok Jankowo Dolne, drukarni Majorczyk Gniezno i SP w Ostaszowie.

- Bardzo pomagają nam Polacy na co dzień mieszkający na Łotwie i Litwie. Bez ich pomocy nie bylibyśmy w stanie dotrzeć bezpośrednio do aż tak wielu osób. W imieniu całej naszej grupy chciałbym bardzo podziękować następującym osobom: Alina Apolione i Ryszard Stankiewicz (Daugavpils), Józef Dobkiewicz (Krasław), Inga Płocina i Maria Legeza (Ryga), Maria Kudrjawceva (Jelgava), Leokadia Bełuze (Jeabpils), Wacław Wiłkajć (Święciany), Irena Bejnor i Anna Lastawska (Podbrodzie), siostra Michaela Rak (Wilno) – podkreśla P. Ruszkiewicz.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.