http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

60 seniorów otrzyma od Miasta Gniezna bransoletki życia

Wyróżniony 60 seniorów otrzyma od Miasta Gniezna bransoletki życia

Miasto Gniezno w bieżącym roku wyposaży 60 seniorów w bransoletki życia. To kontynuacja ubiegłorocznego, pilotażowego, systemu teleopieki, polegającego na zdalnym monitoringu stanu zdrowia osób powyżej 60 roku życia.


Program docelowo ma zwiększyć bezpieczeństwo gnieźnian w wieku powyżej 60 lat, niesamodzielnych ze względu na wiek, lub z niepełnosprawnością; mieszkających samotnie lub tylko z drugą osobą w wieku senioralnym, którzy ze względu na stan zdrowia potrzebują stałego nadzoru. Najczęściej są to osoby z zaburzeniami kardiologicznymi, neurologicznymi, lub diabetycy, u których występują zaburzenia równowagi, utrata przytomności, czy problemy z motoryką.

Senior uczestniczący w projekcie zostaje objęty systemem teleopieki, za pomocą specjalnej bransoletki życia, czyli urządzenia nadawczo-odbiorczego wyposażonego w kartę SIM, z funkcją rozmowy. Z jej pomocą przez całą dobę można się połączyć z telecentrum, w którym  dyżurują wykwalifikowani teleopiekunowie. Mobilna bransoletka z wmontowanym przyciskiem bezpieczeństwa, którą można mieć stale przy sobie, wysyła sygnał do centrum monitoringu o lokalizacji użytkownika, daje możliwość wezwania pomocy. Dzięki dodatkowej funkcji na jaką zdecydowało się miasto reaguje na nagły upadek automatycznie wysyłając sygnał alarmowy. Naciśnięcie guzika spowoduje połączenie się kwalifikowanego teleopiekuna, którego zadaniem będzie ocena sytuacji i odpowiednia reakcja pomocowa, np. wezwanie członka rodziny lub sąsiada posiadającego klucz do mieszkania, wezwanie służb medycznych i udzielenie im kompleksowych informacji o seniorze na podstawie danych.

- W tym roku w miejskim budżecie na ten cel przeznaczyliśmy 38 tys. zł. Jedna bransoletka z abonamentem telefonicznym kosztuje 55 zł miesięcznie. Z tegorocznego projektu, od lutego do grudnia, skorzysta w sumie 60 seniorów, w tym Ci, którzy korzystali już z niego w roku ubiegłym – mówi Michał Powałowski, zastępca prezydenta Gniezna.

Chętni do udziału w projekcie, najbardziej potrzebujący mieszkańcy Miasta Gniezna mogą zgłaszać się do Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Gnieźnie pok. 04, nr tel. 61 426 04 51.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.