http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Dzień Kuchni Żydowskiej

Wyróżniony Dzień Kuchni Żydowskiej

W ramach cyklu „Smaki Kultury” w Starym Ratuszu odbył się Dzień Kuchni Żydowskiej, w trakcie którego można było wysłuchać prelekcji o kulturze żydowskiej, jak i wziąć udział w degustacji typowych specjałów.


Spotkanie stanowiło przedłużenie podjętego wcześniej tematu wielokulturowości. Jak podkreślał Dariusz Pilak: - U zarania początków państwa polskiego społeczność ta zafunkcjonowała, a Gniezno jest jednym z miast, które wyprzedzają to co mówią dokumenty.

Zaprosił także na wystawę poświęconą gnieźnieńskim Żydom, społeczności tu mieszkającej. Pojawiły się na niej rody, nazwiska, działki, zupełnie inny układ ulic i dzielnic.

Wróćmy do Dnia Kuchni Żydowskiej. Dania przygotowała i poprowadziła wieczór Małgorzata Imas. Opowiedziała o smakach kuchni żydowskiej, a także zaprezentowała dania na różne rodzaje świąt, m.in. koszerne potrawy na Szabat. Była wołowina, mięso, naleśniczki, humus - poza tymi mlekiem, gdyż według zasad, tych nie należy łączyć. Uczestnicy spotkania wysłuchali także jak przygotować rybę z zachowaniem symboliki. Po czym zaproszono do degustacji potraw, które Małgorzata Imas, jak przyznała przygotowała intuicyjnie, bez użycia przepisów.

- Kuchnia, spożywanie to element kultury, o czym się często zapomina - przypomniał dyrektor MOK-u i życzył smacznego!

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.