http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Dzień Seniora ze światowymi przebojami w tle!

Wyróżniony Dzień Seniora ze światowymi przebojami w tle!

Jubileuszowy, 25. Dzień Seniora w gminie Łubowo, który wczoraj odbył się w hali sportowej w Łubowie, zgromadził ponad 320 najstarszych mieszkańców gminy oraz zaproszonych gości. Podczas uroczystości pary obchodzące Złote Gody odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Ponad trzygodzinne spotkanie umiliła artystycznie Orkiestra Bydgoskich Solistów „Arte Con Brio”.


Jubileuszowe spotkanie
Wczorajszy Dzień Seniora, organizowany już po raz 25, był wyjątkowy z dwóch powodów. Po pierwsze, każdy uczestnik otrzymał przy wejściu specjalną butonierkę z numerem, który na koniec spotkania posłużył jako los podczas losowania 25 nagród. Drugim powodem był jubileuszowy tort, którym poczęstowano wszystkich uczestników spotkania.

- Te nasze Dni Seniora to już kawał historii, ćwierćwiecze i jak widać po sali, to jest potrzebne spotkanie. Ci ludzie, którzy się napracowali, którzy wnieśli swoją cegiełkę w rozwój gminy Łubowo, chcą być dowartościowani i myślę, że w ten sposób, honorując ich takim spotkaniem dowartościowujemy ich i sprawiamy, że czują się w naszej gminie potrzebni. Oni cały czas funkcjonują w naszym społeczeństwie obywatelskim i w tej wspólnej naszej rodzinie, którą jest gmina Łubowo – mówi Andrzej Łozowski, wójt gminy Łubowo.

Dzień Seniora w pięknie przystrojonej hali sportowej zgromadził 320 najstarszych mieszkańców gminy Łubowo. Tym samym jest to największe w powiecie gnieźnieńskim coroczne spotkanie seniorów.

– To jest już 25. Dzień Seniora i te spotkania mają wydźwięk bardzo pozytywny. Dzień Seniora na dobre wkomponował się już w naszą gminę i niewyobrażalne jest dla tych najstarszych mieszkańców, żeby tego nie było – uważa Mirosław Nowak, przewodniczący Rady Gminy Łubowo.

Wyjątkowy rok dla gminy Łubowo
Dzień Seniora rozpoczął się od wystąpienia wójta gminy, który podsumował ubiegłoroczny rok pod kątem inwestycji, jak i przedstawił plany na ten rok, w tym nowe firmy które powstają na terenie gminy. Wspomniał też o specjalnej strefie ekonomicznej, która powstanie w Fałkowie. Szczególną uwagę zwrócił jubileusz 1050. rocznicy chrztu Polski, którego część obchodów odbędzie się na Ostrowie Lednickim leżącym w gminie Łubowo. - Rok 2016 jest rokiem wyjątkowym, rokiem jubileuszowym jeśli chodzi o 1050 rocznicę chrztu Polski. Czasu jest bardzo mało, a przygotowania idą bardzo intensywnie. Nie chcemy być tutaj pominięcie, bo dzisiaj temat ten rozgrywa się między Gnieznem a Poznaniem, i na końcu wszyscy zapomną gdzie leży Ostrów Lednicki, miejsce najmocniej związane z chrztem Polski – podkreśla A. Łozowski.

Złote Gody
Po przemówieniu wójta, pary obchodzące Złote Gody odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyznane przez prezydenta Andrzeja Dudę. W tym roku odebrali je: Janina i Zdzisław Iglińscy z Woźnik, Genowefa i Bronisław Pawełczak z Łubowa oraz Janina i Ryszard Pospieszalscy z Dziekanowic.

Kolejnym punktem spotkania był wspólny występ Natalii Braciszewskiej-Kijak, prowadzącej Dzień Seniora (na co dzień grającej w zespole „Akustyczna Radiostacja”) z Wojciechem Pawlickim, grającym na akordeonie.

„Następuje integracja naszego społeczeństwa”
Dzień Seniora to przede wszystkim okazja do spotkań, często od wielu miesięcy nie widzianych kolegów czy koleżanek, ale i czas rozmów z seniorami. - To spotkanie to dla mnie bardzo towarzyskie spotkanie, bardzo pożyteczne i mile widziane. Takie spotkanie potwierdza, że seniorzy w naszej gminie są od szeregu lat dostrzegani przez władze gminy – przyznaje January Biegała z Łubowa.

- Poprzez takie spotkanie następuje integracja naszego społeczeństwa i trzeba chwalić oraz szanować takie przedsięwzięcia jak to dzisiejsze. Tym bardziej jest to ważne, że seniorzy w gminie Łubowo dają przykład swoim życiem, swoją mądrością i łączą pokolenia, ponieważ chętnie współpracują z młodszymi pokoleniami. Młodzi uczą nas internetu, komputerów, a my z kolei, na przykład babcie uczą młodszych gotowania, pieczenia – zaznacza z kolei Ryszard Filipiak, który na spotkanie przybył z żoną, z którą świętują 46. rocznicę ślubu. - Receptą na tak długie wspólne życie jest po prostu być normalnym. Nie improwizować, zachowywać się po ludzku, tak jak trzeba – dodaje. - Uważam, że nie jesteśmy o siebie zazdrośni, bo po prostu jeżeli jest miłość to jest i wierność. Na wiele rzeczy on mi pozwala, na wiele rzeczy ja mu pozwalam, a jeśli coś nam przeszkadza, to trzeba to wspólnie robić – zaznacza Krystyna Filipiak i podkreśla: - Takie spotkanie to coś wspaniałego. Właśnie rozmawiałam z pewnym małżeństwem, które przybyło do naszej gminy z Poznania, u nas się wybudowali, i to spotkanie bardzo sobie chwalą.

Na Dniu Seniora spotkaliśmy też radną powiatową z Łubowa, Ewę Mądrą, która uważa, że takie spotkanie są bardzo potrzebne, dlatego, że one powodują, iż osoby które kiedyś czynnie pracowały, uczestniczyły w życiu społeczeństwa tej gminy mają okazję spotkać się i wymienić doświadczenia i spostrzeżenia. - Mają też okazję powiedzieć to, co im bardzo w naszej gminie podoba, a myślę, że w gminie Łubowo bardzo dużo się podoba – uśmiecha się E. Mądra. - Pamiętam pierwsze spotkania, które odbywały się w takiej dużej sali wiejskiej w Woźnikach i tam też ludzie z wielką przyjemnością przyjeżdżali. Pamiętam mnóstwo ludzi, którzy już odeszli... Nie mniej jednak, ludzie chcą się spotykać, ludzie chcą wiedzieć jak wygląda ta nasza gmina i z wielką przyjemnością przyjeżdżają o czym świadczy dzisiaj wypełniona sala. Bardzo się cieszę, że takie spotkania się odbywają – podkreśla.

Ponad trzygodzinne spotkanie seniorów zakończyło się koncertem - owacyjnie przyjętym przez zebranych w sali - znanych i lubianych utworów muzycznych m.in. z popularnych operetek, ale nie zabrakło też piosenek polskich z okresu międzywojennego, jak również współczesnych światowych przebojów - w wykonaniu Orkiestry Bydgoskich Solistów „Arte Con Brio” wraz z dwójką solistów: Zuzanna Szary (sopran) i Paweł Krasulak (tenor). Były więc m.in. utwór Leroya Andersona „Fiddle-Faddle”, Franza Lehára „Czardasz kiedy skrzypki grają” z operetki „Cygańska miłość”, czy utwór Luigi Denza „Funiculi, Funicula”.

Wczorajsze, jubileuszowy 25. Dzień Seniora na długo zapadnie w pamięci uczestników tego wydarzenia,

Ostatnio zmienianyczwartek, 04 luty 2016 14:54

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.