http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpghttp://informacjelokalne.pl/images/banners/nbaner01.jpg

„Carpe diem” - nawet pogoda dopisała

Wyróżniony „Carpe diem” - nawet pogoda dopisała

Muzyka, śpiew i taniec, a także akrobacje z bańkami mydlanymi w roli głównej oraz prezentacja stworzonych własnoręcznie prac rękodzielniczych. W taki sposób wyglądał finał zorganizowanych już po raz trzeci warsztatów integracyjnych, których finał można było zobaczyć dziś na gnieźnieńskim Rynku.


Kilkunastominutowy performance na Rynku w Gnieźnie stał się podsumowaniem wspólnych dwóch tygodni zajęć integracyjnych osób niepełnosprawnych oraz dzieci i młodzieży, które odbywały się w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Gnieźnie. - Naszym celem jest kształtowanie pozytywnych postaw względem osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Po tych dwóch tygodniach możemy powiedzieć, że taka integracja między nimi zaistniała i że oni wzajemnie mogli na sobie polegać podczas tych półkolonii – uważa Dominika Sochacka-Drzewiecka, członek Stowarzyszenia „Razem”, które zainicjowało oraz zorganizowało cały ten niezwykły projekt.

Przypomnijmy, że przez całą pierwszą połowę lipca trzydzieścioro dzieciaków z powiatu gnieźnieńskiego oraz dziesięcioro niepełnosprawnych codziennie przez kilka godzin wspólnie tworzyło, m. in. pracowali nad układami tanecznymi, uczyli się grać na instrumentach perkusyjnych i tworzyli obrazy wielkoformatowe oraz rzeźby. - To jest nieustanna potrzeba, żeby o tym mówić i żeby to pokazywać, jak powinniśmy się zachowywać wobec różnych osób z wykluczeniem społecznym i tak też po raz trzeci już wyszliśmy z taka inicjatywą – tłumaczy dalej D. Sochacka-Drzewiecka. Jej zdaniem o zapotrzebowaniu świadczy frekwencja podczas samych warsztatów. - Kiedy mieliśmy już zamkniętą listę, to cały czas dostawałam telefony, czy może dzieci mogłyby jednak jeszcze zapisać się – dodaje.

A po samych uczestnikach nie widać ani odrobiny tremy przed występem. - Bardzo dobrze nam poszło. Łatwo było nam złapać kontakt. Potem robiliśmy obrazy i latawce z różnych materiałów. W międzyczasie była okazja pożartować i pośmiać się. Dzisiaj przyszedł czas na występ. Przygotowała nas do niego nasza instruktorka Dominika. Trudno było, ale jakoś chyba damy radę, tak myślę – mówi nam Krzysztof Szymański, jeden z uczestników warsztatów i performance.

- Pogoda chyba nam nie dopisała, ale liczymy, ze jeszcze się poprawi. Damy z siebie wszystko, co jest w naszej mocy. Przygotowywaliśmy się do tego występu m. in. tańcząc, śpiewając i grając. Najgorszy był dla nas taniec, bo ciężko było nam się go nauczyć. Mamy trzy piosenki zaplanowane i trochę to potrwa, mam nadzieję – opowiada na chwilę przed finałem 12-letnia Zuzanna Chmielecka.

Na koniec warto wspomnieć, że jesienią Stowarzyszenie „Razem” będzie chciało wyjść z podobnymi zajęciami do szkół. - Chcemy to zrobić już od września do października tego roku. To będą dwugodzinne warsztaty, które zaproponujemy wszystkim szkołom z terenu Gniezna, od podstawówki po liceum. Odbędzie się to w trybie przedpołudniowym ze wszystkimi materiałami i z udziałem osób niepełnosprawnych. W taki sposób chcemy działać dalej – zapowiada D. Sochacka-Drzewiecka.

Odnotujmy jeszcze, że szczęście uśmiechnęło się dziś szeroko do uczestników warsztatów „Carpe Diem”. Podczas  zorganizowanego widowiska, jakby specjalnie na ten czas zza chmur wyjrzało na chwilę słońce, które jest w ostatnich dniach zjawiskiem deficytowym. Ten drobny podarunek od natury można śmiało więc odczytywać jako nagrodę dla wszystkich, którzy uczestniczyli w tym przedsięwzięciu.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.